Materiał Partnera

Systemy oślepiające Lasersec

Systemy oślepiające Lasersec

Od pewnego czasu odchodzi się od tradycyjnego systemu zbrojeń na rzecz tzw. broni non-lethal, czyli takiej, która nie zabija, a obezwładnia przeciwnika. Ma to na celu rzecz jasna ograniczenie liczby ofiar i prowadzenie działań wojennych w bardziej humanitarny sposób, jednak wymyślona w ten sposób broń otwiera zupełnie nowe możliwości zastosowań – i to nie tylko w skali wojennej.

Broń laserowa

Mniej więcej od lat 90-tych od czasu do czasu słychać w mediach różne donosy o tym, że piloci zostali oślepieni wskaźnikami laserowymi. Łatwo dojść do wniosku, że skoro nawet tak słabe (ok. 5 mW) lasery potrafią oślepić pilotów latających wysoko samolotów i helikopterów, to co dopiero te o większej mocy.

Aby jednak można było wykorzystać go jako broń oślepiająca, również bardziej oddalonych przeciwników, światło lasera musi mieć większą moc i być rozproszone. Dlatego też Firma Lasersec wprowadziło na rynek laserowe systemy oślepiające – są to lasery zielone (na które ludzkie oko jest o wiele bardziej wrażliwe i widzi je „bardziej” niż światło czerwone) o mocy do 10W. Taka moc pozwala mu na skuteczne oślepianie przeciwników oddalonych nawet o wiele kilometrów. Baza lasera jest z nim połączona kablami światłowodowymi, które mogą mieć do 100 metrów. Istnieje też system ręcznego celowania, przypominający broń maszynową, a jego baza mieści się w plecaku.

Inne zastosowania

Taki system rewelacyjnie sprawdzi się na przykład podczas konwojowania vipów, kiedy trzeba działać bardzo szybko i sprawnie, a przeciwnika w pierwszej kolejności unieszkodliwić, zamiast eliminować. Dobrym miejscem do ich stosowania są też na przykład zbiorowiska ludzi, gdzie strzały z broni palnej wzbudziłyby niepotrzebną panikę i mogłyby doprowadzić do przypadkowych ofiar. Firma Lasersec (której dystrybutorem w Polsce jest firma Atline) oferuje również samochodowe systemy oślepiające, które mogą zmylić goniącego przeciwnika lub unieruchomić  go na jakiś czas.

Oglądając za młodu filmy science-fiction zapewne nie pomyślelibyśmy, że broń laserowa będzie w przyszłości wyglądała właśnie w ten sposób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz