Artykuł sponsorowany

Systemy mocowania materiału w obrabiarkach CNC

Systemy mocowania materiału w obrabiarkach CNC

Obrabiarki są ważnym elementem wielu procesów produkcji. Bywają także niezbędne na etapie remontów i napraw, a także w branży rzemieślniczej. Współczesne tokarki i frezarki CNC to nowoczesne konstrukcje, w których liczy się każdy detal – w tym również często niedoceniany system mocowania.

Nowoczesne maszyny i ich możliwości

Obrabiarka nie jest urządzeniem nowym. Pierwsze tokarki pracowały już ponad sto lat temu. Jednak, jak w każdej dziedzinie, i tutaj od czasów rewolucji przemysłowej nastąpił szybki rozwój. Dzisiejsze maszyny tylko ogólną zasadą działania przypominają te sprzed ponad stu lat. Tokarki, frezarki, szlifierki są nie tylko szybsze i wydajniejsze, ale też bardziej precyzyjne. Rewolucyjnym rozwiązaniem było skorzystanie z technologii komputerowej. To ona pozwoliła wyeliminować ludzkie pomyłki oraz związane z nimi straty materiałowe. Zdecydowanie zwiększono także wydajność maszyn.

O nowoczesności maszyn do obróbki materiałów świadczy jednak nie tylko precyzyjne sterowanie. W ich pracy ważny jest każdy, nawet najmniejszy detal. Jedynie spójne, harmonijnie współpracujące elementy są w stanie zagwarantować właściwy efekt.

Jednym z kluczowych elementów jest system mocowania obrabianego materiału. Gwarantuje on nie tylko stabilne utrzymanie przedmiotu, ale też skraca do minimum czas potrzebny do wykonania czynności. Ponadto pozwala na przystosowanie sposobu mocowania do planowanego rodzaju obróbki. W praktyce stosowane są różne systemy mocowania, począwszy od tych umożliwiających obróbkę pięcioosiową, po błyskawiczne i funkcjonalne systemy typu One Touch.

Rozmaitość systemów mocowania

Systemy mocowania elementów obrabianych konstruowane są z myślą o wyposażeniu maszyn do obróbki. Mają na celu zwiększenie ich efektywności. Ponieważ obrabiarki wykonują dziesiątki różnych zadań, również systemy mocujące są urozmaicone, umożliwiając szersze wykorzystanie wyposażenia i zwiększenie zakresu możliwych do wykonania prac. Różnorodność często sprowadza się do zastosowania odmiennych detali konstrukcyjnych, takich jak: płyty płaskie, pionowe czy w kształcie kątownika; płyty jedno- i dwustronne, kostki mocujące oraz inne tego typu elementy.

Systemy mocowania różnią się konstrukcją. Wśród standardowych, oferowanych przez wiodącego niemieckiego producenta, można wybrać np. system mocowania: modułowy, zespołowy, imadłowy, z punktami zerowymi, system One Touch czy wielokrotny system mocowania. Szczególnie ten ostatni bywa doceniany, ponieważ zapewnia znaczną oszczędność czasu pracy i większą wydajność maszyny. Każdy z wymienionych systemów stwarza jednak inne możliwości pracy z obrabianym materiałem.

Lista systemów mocowania nadal nie jest jednak wyczerpana. Poza typowymi systemami wpustowymi i otworowymi produkowane są też rozwiązania niestandardowe, dostosowane do konkretnych wymagań klienta i specyficznego procesu produkcji.

Od prostych do zaawansowanych rozwiązań

Dostępność różnorodnych systemów mocowań przedmiotów obrabianych to efekt zmieniających się potrzeb i coraz szerszego wykorzystywania obrabiarek CNC. Dziś, poza podstawowymi formami, wykonuje się na nich skomplikowane elementy, których powtarzalność wymaga bardzo dokładnego ustawienia parametrów maszyny. Dotyczy to również systemu mocowania odpowiadającego za położenie materiału oraz jego stabilność podczas pracy.

Oczywistym jest, że nawet niewielkie drgania wpłyną na kształt wykonywanego otworu, rowka czy wycięcia. Nie oznacza to jednak, że tokarki, frezarki czy szlifierki nie pracują też w małych warsztatach, w których wykonuje się prostsze, mniej wymagające prace. Stąd też mniej lub bardziej skomplikowane systemy mocowań.

Wśród systemów projektowanych oraz produkowanych przez znanego niemieckiego wytwórcę można znaleźć zarówno prosty system imadłowy, składający się z kilku podstawowych elementów, jak i skomplikowane systemy wielokrotnego mocowania czy też modułowe. Na ostatnie wymienione składa się szereg elementów bazowych – takich jak płyty mocujące o różnych kształtach, a także elementy pozycjonujące, mocujące, podporowe, wyposażenie dodatkowe i oprzyrządowanie. Liczba elementów oraz rozmaitość ich parametrów to najlepszy dowód ogromnych możliwości komponowania ustawień obrabiarek, a jednocześnie niezwykłe jakości i wydajności ich pracy.

Znaczenie systemu mocowania przedmiotu w obrabiarce

Współczesne obrabiarki, z których korzysta wiele zakładów produkcyjnych i warsztatów, zgodnie z oczekiwaniami ich użytkowników, są maszynami szybkimi, wydajnymi i precyzyjnymi. Jest to możliwe dzięki wprowadzanym rozwiązaniom technologicznym.

 – Nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu dokładności w obrabianych materiałach. Dzięki temu znamienna dla nich jest duża powtarzalność w procesie obróbki – mówi przedstawiciel firmy Kipp Polska Sp. z o.o.Ma to ogromne znaczenie w przypadku produkcji części zamiennych do precyzyjnych maszyn i urządzeń oraz gdy mowa o masowej produkcji. Koło zębate, nakrętka, tulejka i każdy inny element konstrukcji maszyny musi być precyzyjnie dopasowany do przeznaczonego mu miejsca. Tylko w takim wypadku maszyna będzie działać sprawnie. Wykonywanie takich zadań na obrabiarkach wymaga doskonałego skorelowania trzech elementów: podstawy, sposobu mocowania przedmiotu obrabianego oraz narzędzia – dodaje.

System mocowania ma bardzo duże znaczenie. Nie tylko decyduje o perfekcyjnym ułożeniu materiału, ale też o możliwości pracy narzędzi do obróbki, które wykonują określony cykl ruchów dla uzyskania konkretnego efektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz