Materiał Partnera

Systemy inteligentne w budynkach mieszkalnych – na co się zdecydować?

Systemy inteligentne w budynkach mieszkalnych – na co się zdecydować?

O nowoczesnej technice przeznaczonej dla budynków słyszał mniej lub więcej chyba każdy. Reklamy „smart domów” to obecnie dość popularny temat w mediach. Nie wszyscy jednak mamy pełne wyobrażenie, z czym mamy do czynienia. Warto przyjrzeć się tematowi z bliska, gdyż instalacja inteligentnych systemów automatyki mieszkalnej może mieć miejsce zarówno w nowych budynkach, jak i już istniejących i przede wszystkim znacząco poprawić komfort życia.

Wygoda to podstawa

Podstawową zaletą inteligentnych systemów automatyki mieszkalnej jest wygoda użytkowania dla mieszkańców budynku. Chodzi tutaj nie o konieczność istnienia nowoczesnej techniki, ale o komfort i większe możliwości wykorzystania dobrodziejstw techniki. Mamy do dyspozycji zdalne sterowanie systemem audiowizualnym, kinem domowym, czy nagłośnieniem multiroom w połączeniu np. ze sterowaniem żaluzjami, czy włącznikami światła. Niektóre rozwiązania mają charakter typowo rozrywkowy, a niektóre są naprawdę bardzo praktyczne w codziennym życiu. Przykładowo automatyczne rolety okienne - zwalniają nas z konieczności manualnego operowania nimi kilka razy dziennie w wielu punktach okiennych.

Sterowniki inteligentne - długość dnia pod kontrolą

Jednym z najpopularniejszych zastosowań systemów inteligentnych w domach, jak mówi właściciel firmy Sav-home - Paweł Nuc, jest program sterujący żaluzjami. Posiada on ustawienia dla każdego pojedynczego okna, dnia i pory roku, powodując, że ograniczamy nadmierne nagrzewanie się budynku od promieni słonecznych, jednocześnie w miarę zachodu słońca odkrywamy coraz bardziej okno celem przedłużenia dnia wewnątrz. Z kolei zimową porą zamknięcie rolet na noc, daje wymierne oszczędności na ogrzewaniu i ciepłocie pomieszczeń, ponieważ czas całkowitego zamknięcia rolet ustawia się np. w zależności od długości trwania dnia. Takie dane kalendarzowe są dziś sprawą powszednią w świecie sterowników inteligentnych. Oczywiście są one dostosowywane indywidualnie do oczekiwań domowników, a ich działanie automatyczne może być w każdej chwili przerwane, poprzez przejście na sterowanie ręczne.

Bramy wjazdowe sterowane z ulicy, światło czułe na ruch

Innym przykładem działania pro komfortowego jest automatyczne sterowanie bramą wjazdową czy garażową. Nie musimy wychodzić z pojazdu i używać kluczy, wystarczy pilot lub nadajnik.

Oświetlenie również może działać w sposób inteligentny. Może wykorzystywać poznany nam już mechanizm elektronicznego kalendarza, a może również rozpoznawać naszą obecność w pomieszczeniach, czy na przydomowych ścieżkach – włączając się i wyłączając po zadanym okresie. Zwalnia nas to z obowiązku „pstrykania przełącznikami”, możemy mieć całkowicie wolne ręce i poruszać się bezpiecznie po domu po zmroku, dzięki zdalnemu sterowaniu oświetleniem.

Smart home symulacja obecności pod nieobecność domowników

System inteligentnego sterowania pozwala dodatkowo, poza znanym powszechnie operowaniem światłem, roletami przy użyciu komórki (tabletu) przy pomocy jednego przycisku, na budowanie scen oświetleniowych, np. symulacji obecności w domu. Ma to olbrzymie znaczenie podczas urlopów, czy dłuższych wyjazdów służbowych. Mogąc zaplanować w harmonogramie zadań, czasowe zapalenie i gaszenie świateł, włączanie audio, czy też ruch roletami podnosimy znacznie bezpieczeństwo naszej posesji.

Zwiększenie ochrony przeciw aktom wandalizmu i kradzieżom to oczywiście tylko jedna z zalet posiadanego systemu smart, który możemy dowolnie łączyć, rozszerzać o kolejne moduły według naszych potrzeb.

Warto rozważyć poza wspomnianą:

 • automatyzacją oświetlenia
 • kontrolą multimediami
 • automatyzacją rolet okiennych

zainstalowanie w domu czujników pozwalających na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych domu, nie tylko w sferze rachunków za energię elektryczną ale również kosztów ogrzewania.

Żyjąc w technice smart home, żyjesz ekonomiczniej

Poza pełną automatyzacją oświetlenia pod rytm dnia domowników można dokupić czujniki kontrolujące temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach dodatkowo, również programując harmonogram czasowego załączania grzejników, ograniczania grzania podczas nieobecności w domu, czy w porze nocnej. To swego rodzaju centralne zarządzanie energią i odczytem zużytej energii pozwala znacząco zmniejszać koszty eksploatacji budynku.

Chcąc iść jeszcze o krok dalej, system oświetlenia możemy podpiąć pod multimedia domowe i wychodząc z domu, jednym przyciskiem wyłączyć cały sprzęt audio-wideo, tv, a także zgasić światło, czy też wyłączyć niektóre gniazdka użytkowe.

Inteligentne systemy typu smart home w trosce o bezpieczeństwo

Zagadnienie bezpieczeństwa wspomaganego przez inteligentne systemy typu smart home to kolejne ważne zagadnienie w tej dziedzinie. Systemy takie ściśle współpracują z systemami kontroli dostępu i alarmami.

Możemy udzielić uprawnień konkretnym osobom:

 • do dostępu do budynków,
 • do wybranych pomieszczeń,
 • czy do wydzielonych obszarów na naszym terenie.

W czasie naszej nieobecności bądź też czasie, w którym zabronimy poruszania się w obszarach dla nas ważnych, wtargnięcie kogokolwiek będzie sygnalizowane na wiele sposobów:

 • od alarmu akustycznego,
 • poprzez powiadomienia na telefon,
 • na wezwaniu firmy ochroniarskiej skończywszy.

System monitoringu nieruchomości również powinien współpracować z systemami automatyki budynkowej. Nie tylko powinien rejestrować obraz, ale też wskazywać momenty w czasie, kiedy działo się coś istotnego lub dokonywano niepożądanej próby ingerencji w system.

Bezpieczeństwo pod kątem zagrożenia pożarem

Ważną kwestią, powiązaną z wszystkimi systemami, jest bezpieczeństwo pod kątem zagrożenia pożarowego czy wybuchowego. Budynek może zostać wyposażony w zespół monitorujący takie zdarzenia, wspomagany inteligentnym systemem automatyki smart home oraz monitoringiem, co pozwoli natychmiast ocenić wiarygodność sygnalizowanego zdarzenia.

Podobną funkcję o charakterze poprawy funkcjonalności i ochrony przed zdarzeniami losowymi otrzymamy, włączając do naszego inteligentnego domu, system czujników mogących chronić nas przed takimi zdarzeniami niepożądanymi jak:

Zalanie w łazience, kuchni, czy pralni

 • Pożar wywołany przepiecięm elektrycznym
 • Zatrucie gazem
 • Zatrucie czadem

Żaden jednak system inteligentny nie będzie praktyczny, jeśli będzie źle zamontowany. Podstawą prawidłowego działania zarysowanych systemów automatyki budynkowej jest właściwy wybór kompetentnego instalatora takich systemów, który ma niezbędne doświadczenie, doradztwo oraz dostęp do sprawdzonych urządzeń znanych producentów. Gwarantuje to uzyskanie atrakcyjnej cenowo oferty oraz zapewni ergonomiczną i intuicyjną obsługę systemów.

Opracowanie:
Wrocław, Jabłeczna 34 lok. 30
tel. 693 234 353
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz