Materiał Partnera

System bezpieczeństwa w inteligentnym domu

System bezpieczeństwa w inteligentnym domu

Rozwój technologii już dawno przesunął granice tego, co realne i możliwe do osiągnięcia. Stworzenie pełnego systemu zarządzania budynkiem – Building Mangement System – było celem naukowców i inżynierów już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wzięły swój początek w inspiracji produkcją zautomatyzowaną i optymalizacją środowiska rozwoju roślin.

Elementy inteligentnego domu

Inteligentny dom, inteligentny budynek, Building Management System (BMS) – to wszystko określenia budynku wysoko zaawansowanego technicznie. Obiekt taki posiada rozbudowany system detektorów i czujników oraz zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami, w tym też instalacją elektryczną.

Poprzez wymianę informacji z poszczególnymi elementami system może odpowiednio reagować na zaistniałe zmiany i problemy.

Do systemów składających się na inteligentny dom należą: sterowanie ogrzewaniem, symulacja obecności, instalacje alarmowe i monitoring, system przeciwpożarowy, system kontroli dostępu, pogodowy oraz złożony system personalizacji.

Technologia ta wykorzystywana jest w budynkach przemysłowych i biurowych, jednak wkracza ona też do naszego codziennego życia i funkcjonowania.

Zabezpieczenie inteligentnego domu

Jednym z celów istnienia inteligentnego budynku jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Podstawową funkcją będzie wiec zabezpieczenie przed kradzieżą. Stąd też zawiera on w sobie rozbudowany system alarmowy oraz monitoring. Projekt inteligentnego domu uwzględnia więc rozwiązania takie jak montaż kamer. Tą kwestią zajmie się odpowiednia firma, jaką jest Techbud.

Działający system monitoring nie tylko pozwala lokalizować zagrożenie i udokumentować przebieg przestępstwa. Połączone kamery i czujniki będą przydatne w funkcjonowaniu innych elementów inteligentnego domu. Dzięki nim klimatyzacja lub ogrzewanie zostaną automatycznie wyłączone w przypadku otwarcia okna.

Detektory ruchu to kolejny element, który należy uwzględnić podczas instalacji zabezpieczeń.  Pozwala on na szybką reakcję w przypadku próby włamania. Po wybiciu okna, przekroczeniu określonej linii, lub wdarciu się intruza przez otwarte okno system jest w stanie powiadomić policję oraz uruchomić syreny alarmowe.

Ochrona przed pożarem

System, a właściwie podsystem przeciwpożarowy również służy ochronie inteligentnego budynku. Składa się z sieci czujników dymu i temperatury rozbudowanych z różnego rodzaju spryskiwaczami – tryskaczami lub zraszaczami.

Dom wielofunkcyjny

Wielofunkcyjność to cecha, której wymagamy od coraz większej liczby przedmiotów codziennego użytku. Rosną możliwości telefonów komórkowych, samochodów, sprzętu AGD. Inteligentny dom, który sam będzie w stanie ocenić zaistniałe sytuacje i odpowiednio na nie zareagować to jedynie naturalny krok w rozwoju technologii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz