Artykuł sponsorowany

Symbolika wiązanki pogrzebowej

Symbolika wiązanki pogrzebowej
Chryzantemy określane bywają królowymi cmentarzy oraz pogrzebów. Powszechna symbolika tych kwiatów ogranicza się do smutku oraz zadumy. Warto jednak poznać także inne kwiaty, które stanowią coraz bardziej powszechny element kompozycji pogrzebowych, aby dać poprzez nie wyraz swoich emocji, ale też wizualną i symboliczną ilustrację charakteru ukochanego zmarłego.

Lilie symbolem niewinności

Jednym z najczęściej pojawiających się w kompozycjach funeralnych kwiatów są lilie. Ich występowanie jest coraz bardziej powszechne, więc symbolika też powoli staje się uniwersalna. Jednak dawniej były to kwiaty, którym przypisywano symbol niewinności, przez co adresowano je przede wszystkim dla zmarłych dzieci. Również dziś często można spotkać się z nimi na grobach dziecięcych, podkreślają pracownicy kwiaciarni Pasja.

Pąsowe róże wyrazem niegasnącej miłości

Róże są znacznie częściej kojarzone z takimi uroczystościami jak zaręczyny oraz wesela. Ich wymowa jest zdecydowanie pogodna i wiąże się z silnymi uczuciami. Jednak kolor róży determinuje także kontekst, w którym powinna ona występować. W wypadku wiązanek pogrzebowych nie miewamy do czynienia z różami czerwonymi i białymi, ale o bardziej intensywnych, szlachetnych kolorach. Stąd kwiatami charakterystycznymi dla młodych wdowców są zdecydowanie róże pąsowe.

Mieczyki oraz goździki ilustracją silnego charakteru

Mieczyki oraz czerwone goździki to kwiaty, które pozwolą wskazać na siłę charakteru zmarłego, ale także stanowią symbol niegasnącej pamięci o nim. Ze względu na kształt mieczyków, często stanowią one element wieńców pogrzebowych składanych osobom, które zmarły nagle i nieoczekiwanie.

Znaczenie kolorystyki kwiatów pogrzebowych

Komponując wiązankę pogrzebową należy również zwrócić uwagę na symboliczny wymiar kolorystyki. O ile w tym wypadku ciemne odcienie, takie jak intensywne fiolety, brązy oraz pąsy, nie stanowią obyczajowego przekroczenia, tak np. należy wystrzegać się słonecznej żółci, która często odczytywana bywa jako wyraz zazdrości oraz zawiści. Trzeba również przyznać, że jest to kolor nadmiernie radosny i zbyt jasny na okoliczność pogrzebu. Z drugiej strony też nie warto nadmiernie dać zwieść się przesądom i spróbować stworzyć swój indywidualny, emocjonalny kod związany z miłością i tęsknotą za bliskim zmarłym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz