Materiał Partnera

Symbolika aniołów

Symbolika aniołów

W kulturze chrześcijańskiej anioły znane są nam przede wszystkim z przekazów biblijnych, jednak nad ich istotą i znaczeniem zastanawiali się już mieszkańcy starożytnego Egiptu i Babilonii. Starożytne anioły różniły się od bytów duchowych przedstawianych w Starym Testamencie. Choć tak jak one stanowiły łącznik między tym, co niebiańskie, a tym, co ludzkie, anioły starożytne były w swej naturze znacznie bliższe człowiekowi.

Zastępy anielskie są stałym motywem religii chrześcijańskich. Aniołowie są bytami duchowymi, zaś w sztuce przedstawiani są najczęściej jako subtelne postacie podobne ludziom lecz zaopatrzone w skrzydła wyjaśnia nasza rozmówczyni z pracowni rękodzielniczej Sowikoj.

Biblia nie dostarcza nam zbyt wielu informacji o aniołach. Wiemy natomiast, że ich zadaniem jest niesienie posłannictwa bożego i opieka nad nami. Dlatego motyw anioła, jako istoty czystej i troskliwej, jest bardzo chętnie wykorzystywany przez artystów, zwłaszcza plastyków.

Najważniejsze zadania aniołów

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, aniołowie pośredniczą w kontaktach między Bogiem a ludźmi. Zstępując na ziemię zawsze niosą ze sobą pomoc i opiekę, zarówno nad duszą, jak i ciałem człowieka. Ich obecność zapewnia nam ochronę przed siłami demonicznymi, toczą one bowiem odwieczną walkę z Szatanem.

Biblijne przekazy pozwalają wierzyć, że istnieją niezliczone zastępy aniołów, których rolą jest sławienie Boga, przekazywanie ludziom Jego woli i zanoszenie modlitw wiernych do nieba. Jednak z imienia znamy jedynie trzech aniołów: Michała, najważniejszego spośród aniołów; Gabriela, który przynosi Dobrą Nowinę i Rafała, opiekuna pielgrzymów i podróżnych.

Symbolika aniołów

Symbolika aniołów jest bardzo bogata i złożona. Anioł, będąc duchem duchowym, pozbawionym płci i ludzkich żądzy, stał się symbolem czystości i niewinności. Ponieważ nie jest zdolny do czynienia zła, ale skutecznie je zwalcza i mu zapobiega, symbolizuje siłę, ochronę i dobro.

Ponieważ anioły zapewniają nam swoje wstawiennictwo u Boga, symbolizują zrozumienie, współczucie i życzliwość. Wizerunek anioła to także symbol opieki boskiej, bezpieczeństwa, spokoju i radości.

Plastycznym przedstawieniom aniołów przypisuje się zatem rozmaite znaczenia. Najczęściej gest ofiarowania komuś w prezencie wizerunku anioła ma na celu wyrażenie najlepszych intencji wobec danej osoby. Dar w postaci figurki anioła lub anioła witrażowego do powieszenia w oknie niesie w sobie zwykle prosty przekaz: pragnę, byś zawsze był bezpieczny i szczęśliwy; chcę, by twój anioł stróż zawsze czuwał nad tobą.

Oceń artykuł (5)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz