Materiał Partnera

Sygnalizacja pożaru – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sygnalizacja pożaru – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Urządzenia sygnalizujące zagrożenie zwiększają bezpieczeństwo przebywania w budynku. Podstawą są systemy sygnalizacji pożaru. Zbiór urządzeń samoczynnie wykrywa pożar i uruchamia alarm. Centrala alarmowa automatycznie łączy się z jednostką straży pożarnej, dzięki czemu zagrożenie można opanować na wczesnym etapie i zminimalizować szkody. Warto jest zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdecydować się na montaż systemu sygnalizacji pożaru.

Czym jest system sygnalizacji pożaru?

SSP to grupa urządzeń, których zadaniem jest wykrycie pożaru na wczesnym etapie, uruchomienie alarmu, a także zawiadomienie straży pożarnej o wystąpieniu zagrożenia w danym obiekcie. Sprawne działanie systemu zapewnia bardzo szybkie nadejście pomocy, dzięki czemu nie tylko zwiększane jest bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie, ale również minimalizowane są straty spowodowane pożarem. Nowoczesne systemy wczesnego wykrywania pożaru są więc podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa we wszelkiego rodzaju budynkach.

Projektowaniem, sprzedażą i montażem systemów sygnalizacji pożaru zajmuje się m.in. firma KOLEKTOR MR z Gdańska. Warto jest zapoznać się z jej ofertą.

Co składa się na system sygnalizacji pożaru?

System sygnalizacji pożaru to zbiór współpracujących ze sobą urządzeń, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe w budynku. Podstawą są wysokoczułe czujniki dymu, ognia i temperatury, które wykrywają zagrożenie na bardzo wczesnym etapie i przekazują sygnał alarmowy do centrali. Kolejnym niezbędnym elementem SSP są automatyczne sygnalizatory dźwiękowe i optyczne, które po otrzymaniu sygnału z czujników, alarmują o niebezpieczeństwie. Najważniejszym elementem każdego SSP jest centrala alarmowa. Odbiera ona i analizuje sygnały od czujników oraz przekazuje sygnał alarmowy do jednostek straży pożarnej.

Większość centrali można zaprogramować na różne warianty alarmowania. Najczęściej praktykuje się używanie tzw. alarmów wstępnych, dzięki którym w pierwszej kolejności o wystąpieniu zagrożenia alarmowany jest personel budynku, który może wyłączyć alarm i zadecydować o niezawiadamianiu straży pożarnej, gdy pożar jest niewielki i można go ugasić własnymi siłami. W większości systemów alarm wstępny poprzedza alarm zasadniczy, który uruchamia się, gdy konieczne jest wezwanie straży pożarnej.

Opracowanie:
Gdańsk, Obrońców Westerplatte 31
tel. 58 553 67 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz