Materiał Partnera

Świetlówki UV-A do lamp owadobójczych: jak działają i gdzie są stosowane

Świetlówki UV-A do lamp owadobójczych: jak działają i gdzie są stosowane

W okresie, kiedy temperatury za oknem rosną, towarzyszy nam nie tylko słońce, ale też większa ilość insektów. Wiele osób narzeka na owady wlatujące do restauracji, sklepu spożywczego czy mieszkania i szuka skutecznych metod walki z nimi. Oprócz tradycyjnych rozwiązań warto postawić także na nowoczesne osiągnięcia techniki,  jakimi są specjalne lampy owadobójcze wyposażone w świetlówki wykorzystujące promieniowanie UVA, które przyciągają owady latające.

Promieniowanie UV-A

Świetlówki UVA zwane potocznie jako owadobójcze emitują wiązkę promieniowania, które stanowi ok. 95% promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie to jest niewidoczne dla człowieka, ale doskonale dostrzegają je owady. Co więcej, jest ono dla nich bardzo atrakcyjne, co sprawia, że instynktownie podlatują do jego źródła. Lampy owadobójcze wyposażone w taką świetlówkę posiadają odpowiednie wyposażenie dodatkowe, np. pręciki rażące lub lepy, które eliminują owady. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest zwalczenie problemu uciążliwych much, komarów czy innych insektów latających. Promieniowanie UV-A w małych dawkach jest nieszkodliwe dla organizmu człowieka – należy jednak pamiętać, by nie poddawać skóry jego długotrwałemu oddziaływaniu, gdyż może powodować jej szybsze starzenie się. „Świetlówki UV-A należy systematycznie wymieniać, ponieważ promieniowanie UVA zmniejsza się z czasem i są one mniej efektywne w działaniu – mówi Aleksander Warwocki właściciel firmy Aqua-Light z Gostynina. Taka wymiana w lampie owadobójczej powinna mieć miejsce co 6 miesięcy, a maksymalnie raz na rok”.

Budowa świetlówek UVA i ich zastosowanie

Świetlówki UV-A najczęściej mają kształt długiej rury, która z wewnętrznej strony pokryta jest luminoforem oraz wypełniona rtęcią i argonem. Wykonane są ze szkła cylindrycznego, które zabezpiecza dwie elektrody. Wyładowania elektryczne, które zachodzą pomiędzy nimi, na końcach lampy wytwarzają promieniowanie UVA, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Promieniowanie to jest następnie przetwarzane na widzialne o odpowiedniej barwie światła. Świetlówki mogą być dodatkowo zabezpieczane za pomocą folii ochronnej, która zapobiega ich uszkodzeniom mechanicznym. Kupując świetlówki UV-A, wybierajmy tylko sprawdzone markowe produkty wiodących firm, takich jak: Sylvania czy Philips. Są też tańsze zamienniki  np. firmy ANS-Lighting, które też z powodzeniem można użyć, jednak należy uważać na bezmarkowe chińskie produkty, ponieważ mogą być nieskuteczne w wabieniu owadów.

Świetlówki UV-A ACTINIC BL firmy Philips, prócz przyciągania owadów w lampach owadobójczych mają też zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu, np. w maszynach drukarskich, reprografii, obróbce chemicznej, czy różnych innych zastosowaniach technicznych.

Są także inne rodzaje świetlówek emitujących promieniowanie UV-A, które mają szerokie zastosowanie w medycynie. Są przydatne w leczeniu niektórych chorób skóry, takich jak np. AZS, czy łuszczyca za pomocą fototerapii. W kosmetyce świetlówki UVA stosuje się także w lampach solaryjnych oraz do przeprowadzania niektórych zabiegów kosmetycznych. 

Oceń artykuł (5)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz