Artykuł sponsorowany

Światłowody to jedyna droga

Światłowody to jedyna droga

Technologia oparta na wykorzystaniu rozprzestrzeniania się zaburzeń światła jako nośnika informacji opanowała świat nauki. Wykorzystywana jest w telekomunikacji na szeroką skalę: w telewizji kablowej, sieci kolejowej, wewnętrznym przekazywaniu danych. Znalazły też zastosowanie w medycynie – w technice endoskopowej. Odpowiedzmy jednak na pytanie, dlaczego światłowody są tak popularne?

Tradycja to przeżytek

Jeśli jest jakaś dziedzina naszego życia, gdzie trzymanie się tradycji jest błędem, to jest rozwój technologii komunikacyjnych. Nieważne jak bardzo byśmy tego nie chcieli, świat idzie do przodu. Widać to doskonale w ukazujących się regularnie nowych generacjach smartfonów i ich oprogramowania. W możliwościach operacyjnych naszych komputerów. Nawet w funkcjach sprzętów takich jak lodówka, które zostały rozwinięte do takiego stopnia, że niemal są w stanie zarządzać całym naszym domem.

Nadal, zwłaszcza wśród indywidualnych użytkowników, powszechna jest tradycyjna technologia. Wymaga ona podłączenia wieloparowego kabla telefonicznego. Umożliwia on połączenia telefoniczne i łączy z Internetem.  Podobnie telewizja, do jej oglądania konieczne jest połączenie z satelitą.

Te metody cechują jednak awaryjność urządzeń i łącza oraz podatność na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda. A przecież nie powinniśmy być od niej zależni w naszych możliwościach łączności ze światem.

Dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi technologiami i ich zastosowaniem, szczególnie tam, gdzie stabilna komunikacja to podstawa naszej działalności. Pomoże nam w tym profesjonalne doradztwo telekomunikacyjne, jakie oferuje firma Telem.

Z prędkością światła

Światłowody polegają na połączeniu dwóch materiałów przewodzących światło o różnych współczynnikach załamania. Światło przemieszcza się w rdzeniu, w którym współczynnik ten jest wyższy niż w otaczającym go płaszczu. Odbija się ono nieustannie od płaszczyzny przejścia rdzenia do płaszcza. Wokół tego ostatniego znajduje się izolacja ochronna.

Chociaż pierwszy polski światłowód powstał już w 1978, rok po zbudowaniu pierwszego na świecie, to na szeroką skalę w komunikacji technologię tę wprowadzono stosunkowo niedawno.

Teraz stały się one podstawową technologią i nie ma już chyba operatora sieci, który ich nie stosuje. Dostawcy usług telekomunikacyjnych uwzględniają to zarówno w propozycjach dla indywidualnych klientów, jak i w ofercie dla firm.

Informacja i to, jak szybko jest przekazywana, są podstawą naszego życia. Stała się przeznaczonym do sprzedaży, cennym produktem. W kwestii tempa i jakości ich przekazywania światłowody stoją na pierwszym miejscu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz