Sushi. Przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni

Sushi. Przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni

Sushi to japoński przysmak tradycyjnie przygotowywany z ryżu, wodorostów i surowej ryby. Współcześnie w restauracjach możemy spotkać je w wielu postaciach – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia kucharza. Japońska kuchnia to dla ciebie wciąż czarna magia? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest sushi i jak odnaleźć się w menu azjatyckiej restauracji.

Co to jest sushi?

Sushi jest to mająca wiele odmian i pochodząca z Japonii potrawa składająca się z japońskiego ryżu, który jest bardziej klejący niż ten, znany nam z rodzimej kuchni oraz dodatków. Wiele osób kojarzy sushi z surową rybą – to ona najczęściej pojawia się jako dodatek, ale obecnie dostaniemy ją również grillowaną lub podawaną w tempurze. W sushi znajdziemy również warzywa oraz wodorosty nori, w które zawija się nadzienie za pomocą maty bambusowej. Obowiązkowym dodatkiem, który koniecznie musi się znaleźć na stole, jest wasabi – japoński chrzan o zielonym zabarwieniu oraz marynowany imbir, który neutralizuje smaki i pozwala cieszyć się każdym kęsem tego azjatyckiego przysmaku.

Sashimi, nigiri, maki czy futomaki?

Obecnie w azjatyckich restauracjach możemy dostać sushi pod różną postacią. Nie wiesz, co oznaczają obco brzmiące nazwy w menu i jakie są rodzaje sushi? Podpowiadamy, co jest czym!

  • nigiri – jest to specyficznie krojona surowa ryba (chociaż zdarzają się również owoce morza lub słodki omlet z jajka) położona na kulce uformowanej z ryżu z dodatkiem wasabi
  • sashimi – plaster surowej świeżej ryby, w sashimi nie ma ryżu, dlatego nie jest ono zaliczane do sushi
  • maki – jest to najbardziej popularna forma sushi, czyli ryż z dodatkami, który jest zawinięty w wodorost nori i pokrojony na kawałki. Do jego przygotowania używa się m. in łososia, węgorza, tuńczyka, ryby maślanej i krewetek
  • futomaki – są to grube i duże maki o średnicy około 4-6 cm, zazwyczaj podawane z dwoma lub trzema składnikami, z kolei małe maki o średnicy 2-3 cm nazywane są hosomaki
  • temaki – rożki z wodorostów z ryżem i różnymi dodatkami

Jak jeść sushi?

Tradycyjnie sushi powinno się jeść z dodatkiem zielonego chrzanu wasabi oraz marynowanego imbiru. Do posiłku podawany jest również sos sojowy. Według tradycji moczymy w nim tylko górną część sushi, ponieważ ryż bardzo szybko nasiąka. Nie mieszamy również sosu z wasabi. Jeśli maki podane jest w innym sosie, rezygnujemy z dodatku sosu sojowego. Po każdym kawałku sięgamy po imbir, który jemy, aby oczyścić kubki smakowe. Do picia najlepsza jest zielona herbata.

W większości restauracji, szczególnie poza Japonią, omija się te tradycyjne nakazy, dlatego możesz jeść sushi tak, jak smakuje ci najlepiej. Lokale azjatyckie prześcigają się teraz w wymyślaniu coraz to nowocześniejszych połączeń, dlatego naprawdę masz z czego wybierać! Sushi z białym serkiem i ogórkiem? Smażone w tempurze? A może z grillowaną rybą? Ten przysmak wcale nie musi kojarzyć się egzotycznie!

Nie umiesz jeść pałeczkami? To nic! Sushi można jeść rękami – nie będzie to faux pas nawet w Japonii! A jeśli nie chcesz brudzić sobie dłoni, kup drewniane pałeczki i poćwicz w domu – to nic trudnego. Możesz także skusić się na przygotowanie sushi samodzielnie – w supermarketach z łatwością znajdziesz gotowy zestaw do sushi, za pomocą którego zrobisz je w domu.

Oceń artykuł (5)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz