Artykuł sponsorowany

Surowce termoplastyczne w protetyce stomatologicznej

Surowce termoplastyczne w protetyce stomatologicznej

Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje o wiele praktyczniejsze i bardziej estetyczne rozwiązania niż te dostępne jeszcze dwie, czy trzy dekady temu. Najczęściej stosowane protezy akrylowe posiadają swoje zalety, niestety nie są wolne od wad, które często sprawiają, że ich używanie dalekie jest od komfortowego. Współczesne tworzywa termoplastyczne charakteryzują się o wiele lepszymi właściwościami użytkowymi, dzięki czemu stopniowo wypierają protezy z tradycyjnych materiałów.

Protezy akrylowe

Tradycyjnym surowcem protetycznym przez długi czas był akryl, jednak użytkowanie takich protez było dla pacjenta czasem problematyczne ze względu na dużą sztywność konstrukcji, trudności adaptacyjne jamy ustnej do inwazyjnej konstrukcji oraz ich alergogenność. Zwłaszcza w przypadku protezy całkowitej mogą wystąpić przygryzienia policzków, ślinotok oraz niewyraźna mowa, a jej długotrwałe użytkowanie prowadzi do osiadania i może przyczynić się do pogorszenia się stabilności zębów oraz stanów zapalnych w przyzębiu zdrowych zębów. Faktem decydującym o wyborze tego surowca często jest niska cena oraz fakt refundowania takiej protezy przez NFZ raz na 5 lat. Z pewnością dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie substytutu nylonowego cechującego się sporą elastycznością i pozwalającą na łatwiejsze przystosowanie się jamy ustnej do nowej sytuacji. Do ograniczeń zastosowania protezy nylonowej należy konieczność posiadania przez pacjenta przynajmniej jednego własnego zęba, dzięki czemu proteza może należycie osiąść na podłożu, oraz niższa trwałość w porównaniu z protezami akrylowymi.

Protezy termoplastyczne

W większości pracowni protetycznych możliwe jest jednak zamówienie całościowej lub częściowej protezy z materiałów termoplastycznych. Do najczęściej wybieranych tworzyw przez dobrych protetyków należą protezy acetalowe oraz wykonane z Akronu. Pracownia protetyczna Rosiński z Głogowa referuje acetal jako bardzo często używany w protezach szkieletowych częściowych i całkowitych, a cechujący się dużą odpornością na zginanie przy jednoczesnej plastyczności łatwym wpasowaniu się w jamę ustną. Protezy acetalowe mogą być wykonane w dużej gamie kolorystycznej, co dotyczy także klamer, a także są odporne na wilgoć, naprężenia oraz ścieranie. Novum w protetyce są konstrukcje z akronu, który przy dużej wytrzymałości na ściskanie jest jednocześnie bardzo plastyczny, nie powoduje alergii i ze względu na swoją transparentność jest bardzo estetyczny. Dzięki o wiele mniejszej grubości od akrylowych protez, jama ustna bardzo szybko aklimatyzuje się do ciała obcego, co przekłada się na dużo wyższy komfort użytkowania, protezy takie również nie odbarwiają się i nie powodują alergii. Jak widać protezy z materiałów termoplastycznych posiadają dużo lepsze właściwości użytkowe od akrylowych i są z tego powodu coraz częściej stosowane w protetyce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz