Materiał Partnera

Substancje chemiczne - gdzie znajdują zastosowanie?

Substancje chemiczne - gdzie znajdują zastosowanie?

Substancje chemiczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jednym z sektorów, w którym odgrywają one kluczową rolę, jest przemysł spożywczy. To właśnie w nim są wykorzystywane różne substancje, jak i preparaty - zarówno podczas etapu produkcji, jak i przetwórstwa. Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie substancje chemiczne? Co warto o nich wiedzieć? O tym w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Substancje chemiczne - zastosowanie

Substancje chemiczne, jak już wspomnieliśmy, znajdują zastosowanie w wielu przemysłach. Jednak swoje główne zastosowanie znajdują przy wspomaganiu procesów fermentacji, pasteryzacji, chłodzenia, suszenia, jak i czyszczenia i mycia. Co ciekawe, coraz częściej możemy się spotkać z substancjami dodawanymi bezpośrednio do żywności. Jednak bez obaw - są one bezpiecznie, a ich główną funkcją jest poprawa zapachy, barwy, smaku oraz konsystencji. W przemyśle spożywczym stosowane są także takie substancje jak konserwanty mające na celu zapobieganie szybkiemu psuciu się różnych produktów.

Kilka słów o przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy to taki dział, który wyróżnia się dużą różnorodnością. Z tego też powodu bardzo trudno jest podzielić substancje, które są wykorzystywane jedynie do konkretnych procesów. W ofercie firmy Chemia Warszawa spotkamy się z szeroką ofertą preparatów i składników, które możemy wykorzystać przy różnego rodzaju procesach.

Przemysł spożywczy a wykorzystywane w nim substancje

Do przemysłu mięsnego zaliczamy zarówno przetwórstwo mięsa, jak i jego przygotowanie do spożycia, a także przechowywanie. Do tej branży zaliczamy wszystkie te firmy, które zajmują się przygotowywaniem mięsa od początku - od oboju, przez obróbkę oraz w dalszej kolejności produkcje podrobów, przetworów mięsnych, oraz innych produktów mięsnych. W tej branży wykorzystuje się głównie takie substancje chemiczne jak: kwas azotowy, octowy, ług sodowy, sól spożywcza, czy profesjonalne środki myjące oraz nadtlenek wodoru.

Natomiast przemysł rybny odpowiada za procesy, które są bardzo podobne do przemysłu mięsnego. Różni je to, że tutaj obiektem obróbki są ryby. Całość polega na porcjowaniu, marynowaniu, filetowaniu, wędzeniu, mrożeniu, a także produkcji konserw. Substancje chemiczne, których najczęściej się używa w przemyśle rybnym są takie jak w przemyśle mięsnym.

Jeśli chodzi o przemysł owocowo-warzywny to obejmuje on proces przetwarzania warzyw i owoców na produkty, które są dostępne w wielu formach - mrożonki, powidła i dżemy, napoje, soki, jak i suszone owoce. Najczęściej używanymi substancjami chemicznymi są kwas cytrynowy, podchloryn sodu, ług sodowy, kwas fosforowy, kwas azotowy, jak i potrzebne do czyszczenia profesjonalne środki myjące.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, substancje chemiczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, dlatego też są tak ważne. Pamiętajmy także, aby kupować je ze sprawdzonych źródeł, dzięki czemu będziemy mieli pewność co do ich jakości. 
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz