Styl rustykalny - nie tylko we wnętrzach!

Styl rustykalny - nie tylko we wnętrzach!

Termin rustykalny oznacza tyle, co wiejski, odnoszący się do wsi. Jest to słowo klucz, które spotkamy w wielu aspektach życia: od aranżacji i wyposażenia wnętrz, przez architekturę, stylistykę ubrań czy ozdób, aż po cały sektor usług i produktów weselnych. Styl rustykalny jest dziś chętnie wybierany przez wielu znudzonych nowoczesnymi projektami konsumentów. Przedstawiamy intrygujące przykłady jego zastosowania!

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym

Wnętrza w stylu rustykalnym są swoistym fenomenem. Otwarcie lub tylko subtelnie nawiązujące do wystroju wiejskiej chaty zachwyciły tak wielu, że dosłownie i w przenośni szturmem weszły na salony. Dlaczego? Są bardzo urokliwe, przytulne, ciepłe i przywodzą na myśl wakacje spędzone u babci na wsi. Aranżacja w stylu rustykalnym ma kilka charakterystycznych cech, m.in. zastosowanie naturalnych materiałów, jak drewno, kamień, bawełna, ale też miedź czy prosta ceramika. Materiały te noszą oczywiście znamiona oprawienia, oszlifowania czy wykończenia innego typu, ale jest ono dalekie od chirurgicznej perfekcji, którą spotkamy choćby we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Do tego materiały wykończeniowe w stylu rustykalnym są nierzadko wykonane tak, że wyglądają na zużyte i podniszczone lub naprawione w nieudolny sposób. Meble pomalowane z grubsza tylko szerokim pędzlem i farbą olejną, z przebijającą starą kolorystyką? Komoda stojąca w stodole przez długie lata, z wytartym, spłowiałym wybarwieniem? Deski podłogowe szorowane szczotką drucianą dla podkreślenia rysunku słojów, a następnie pieczone, polewane wodą lub postarzane w inny sposób? To właśnie elementy stylu wiejskiego stosowane przez architektów wnętrz.

Ogromną zaletą wnętrz rustykalnych jest ich eklektyzm – przy aranżacji pomieszczenia czy lokalu dekorator może sobie pozwolić na naprawdę wiele zabiegów jednocześnie. Spotkamy m.in. takie rozwiązania, jak wyeksponowane nieotynkowane cegły, otwarte paleniska kominków, ściany pokryte kamieniami polnymi albo starymi i zniszczonymi deskami, belki nawiązujące do konstrukcji więźby dachowej w suficie, podrdzewiałe stalowe elementy, płytki i kafle ceramiczne i kamionkowe noszące znamiona długoletniego użytkowania, nierzadko obite czy utłuczone, do tego jeszcze pomieszane z kilku kompletów wzorów. Całości dopełnia paleta zastosowanych barw. Ciepła, pogodna, nawiązująca do natury. Bielone wapnem sufity? Jak najbardziej tak! Pastelowe, pożółkłe jakby ściany salonu rustykalnego? Oczywiście! Do tego bogata paleta bieli, szarości, beży, brązów, co da perfekcyjną bazę do dekoracji o naturalnym charakterze, również sezonowych. Wszystkiemu towarzyszyć będą rustykalne dekoracje wnętrz, na przykład polerowane na wysoki połysk miedziane garnki, gliniane dzbanki i naczynia, fajansowe figurki zwierząt i postaci (chętnie nawiązujące do folkloru i ludowości), stare żelazka na duszę, fotografie i monidła, pledy, koce, kilimy, obrusy, poduszki, narzuty itp.

Wesele w stylu rustykalnym

We wstępie wspomnieliśmy również o weselu w stylu rustykalnym. Jak się można domyślić, jest to wesele przypominające charakterem tradycyjne wiejskie wesela. Co to znaczy? Zorganizowane są w salach weselnych nawiązujących do wystroju wiejskiej chaty, zarówno konstrukcją, jak i wyposażeniem. Może to więc być chata kryta gontem, zaadaptowana stodoła, ewentualnie quasi-dworek poza miastem. We wnętrzach znajdziemy oczywiście wszechobecne drewno: na ścianach, sufitach i podłodze (miło, gdy budynek zbudowany jest z bali drewnianych), ponadto w wyposażeniu wszelkiego typu – ciosanych siekierą ławach, stołach, krzesłach, beczkach, skrzynkach ogrodniczych, baliach itp. Wiele elementów wyposażenia i dekoracji nawiązuje nie tylko do sielskiej wsi, ale też do natury. Na stołach znajdziemy więc bukiety polnych kwiatów, szyszki, kamienie itd., podstawki pod naczynia i platery mogą być w formie plastrów drzewa, pod sufitem zawieszone będą wieńce z kwiatów lub ziół, zaś na podłodze – snopki siana czy słomy. Generalnie – sprawdzi się wszystko, czego raczej nie znajdziemy na typowym weselu, za to prędzej na zakurzonym, babcinym strychu.

Oczywiście w branży weselnej prowadzi się działania kompleksowo, zatem nie tylko budynek, meble i dekoracje będą w stylu rustykalnym, również takie detale jak rustykalne zaproszenia ślubne. Wykonane z wykorzystaniem niedrogich materiałów, np. szarej tektury i sznurka, liści i kwiatów, zdobione motywami drewnianych bali lub desek podłogowych, florystycznymi i nawiązującymi do natury.

Jedzenie i napoje na takim weselu również są w tradycyjnym, wiejskim stylu. W jadłospisie znajdziemy często rosół z tłustej, wiejskiej kury, żur z białą kiełbasą i wędzonką, domowego wypieku pieczywo i ciasta, własnej produkcji kiełbasy, kiszki, szynkę i inne wędliny, pasztety, pieczone mięsa i drób, potrawy z płodów rolnych, do picia zaś domowej roboty wino i piwo, a dla miłośników mocniejszych trunków – księżycówka.

Moda w stylu rustykalnym

Oczywiście nie może zabraknąć również ubiorów rustykalnych. Tu również odnajdziemy nawiązanie do ubiorów wiejskich, nieco już jednak bardziej subtelne. Są to ubrania niezobowiązujące, których materiały mają charakter zgrzebny: prosty i bez zdobień, a jeśli jednak one są – są na przykład haftowane i nawiązują do natury, ewentualnie ludowego zdobnictwa. Tkaniny wykorzystywane chętnie w ubiorach tego typu to bawełna, len, juta lub płótno, często też pojawiają się różnego typu koronki, marszczenia etc. Dodatki? Oczywiście drewniane, tak dla pań, jak i dla panów. Ponadto sprawdzą się szelki, muchy, kapelusze, kaszkiety, kamizelki i zegarki z dewizką.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz