Materiał Partnera

Styl industrialny, czyli inspiracja budownictwem przemysłowym

Styl industrialny, czyli inspiracja budownictwem przemysłowym

Styl industrialny na stałe już zagościł w ofertach sklepów meblowych i dekoracyjnych. Inspiracje fabrykami i halami przemysłowymi wykraczają jednak poza zamknięte cztery ściany i przejmują władzę nad kształtem budynku. Coraz częściej architekci projektują domy mieszkalne wyglądem zewnętrznym przypominające zakłady przemysłowe. Dlaczego jednak styl ten jest tak atrakcyjny?

Surowa bryła

Współczesna architektura, choć nie jest jednolita, to wykazuje pewne tendencje ogólne. Jedną z nich jest minimalizm. Kryterium, jakim kierują się architekci podczas projektowania obiektów przemysłowych, jest funkcjonalność tych budynków. Ich budowa oraz zastosowane materiały mają służyć zmaksymalizowaniu wydajności przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów energii i utrzymania budynków.

Usługi projektowe w zakresie domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów gospodarczych, biurowych, przemysłowych prowadzi firma Wakpro.

Prostota konstrukcji budynku, brak elementów dekoracyjnych – to cechy budownictwa przemysłowego przeniesione do projektów domów mieszkalnych. Pozwalają one na szybkie wykonanie i jednocześnie pozostawiają możliwość późniejszych zmian – rozbudowania oraz remontów.

Inspirację projektu domu jednorodzinnego fabrykami widać też w zastosowanych materiałach. Styl industrialny wykorzystuje surowe materiały. Króluje to zatem czerwona cegła oraz konstrukcje metalowe. Pasować do nich będzie drewno, które wprowadzi jednocześnie odrobinę ciepła.

Inną ich zaletą jest to, że inspirowana zakładami przemysłowymi budownictwo mieszkaniowe również stawia na rozwiązania przyjazne środowisku.

Ogrom przestrzeni

Cechą wnętrz urządzonych w stylu industrialnym jest, oprócz surowości konstrukcji, także duża przestrzeń. Mieszkania takie tworzone są na wzór pierwszych industrialnych loftów, które powstawały w opuszczonych fabrykach.

Dlatego kolory i materiały nawiązywać będą właśnie do tych miejsc. Dopełniać ich będą niczym nieosłonięte instalacje rur, surowe meble pochodzące jakby „z odzysku” – na przykład meble wykonane z palet oraz brak elementów dekoracyjnych.

Wszechobecny minimalizm sprawia, że styl industrialny podobny jest nieco do stylu skandynawskiego. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że ten drugi opiera się raczej na inspiracjach naturą. Obecne są tu motywy roślinne i miękkie tkaniny. Kolory i materiały mają tu za zadanie rozjaśnić mieszkanie. Wnętrze industrialne, choć wygodne i funkcjonalne, sprawiać będzie jednak wrażenie surowego, a nawet nieco zimnego i zniszczonego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz