Studia podyplomowe – krok w rozwoju kariery

Studia podyplomowe – krok w rozwoju kariery

Skończyłeś studia, ale nadal chcesz uzupełniać swoją wiedzę? Marzy ci się awans w pracy? Chcesz się przekwalifikować? Najlepszym rozwiązaniem będą studia podyplomowe. Pozwalają one na rozszerzenie umiejętności i zdobycie specjalistycznej wiedzy na temat, który cię interesuje. Sprawdź, jak wybrać najlepsze studia podyplomowe, by wykorzystać je jak najbardziej efektywnie.

Co to są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są formą kształcenia, z której mogą skorzystać osoby posiadające dyplom studiów wyższych. Przypominają one studia niestacjonarne, jednak posiadają bardziej specjalistyczny i nastawiony na zdobycie praktycznych umiejętności program. Są one realizowane w większej gamie kierunków, które często są modyfikowane zgodnie z potrzebą rynkową.

Ile trwają studia podyplomowe? Zgodnie z Ustawą długość nauki nie może być krótsza niż dwa semestry. Na większości szkół wyższych są to zazwyczaj 1-2 lata, po których studiujący otrzymuje świadectwo ukończenia studiów. Krócej mogą trwać studia podyplomowe online.

Ukończenie studiów podyplomowych nie daje wykształcenia wyższego. Osoby, które się na nie decydują, powinny się zastanowić, jaki cel chcą osiągnąć dzięki dodatkowej nauce. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, które chcą się przekwalifikować i zmienić branżę lub poszerzyć swoją wiedzę. Wybierają je również osoby, których wiedza jest nieaktualna i zbyt mała na obecnie zajmowane stanowisko zawodowe.

Jakie studia wybrać?

Najpierw należy zastanowić się, jakie korzyści oferują dane studia. Nie powinny one powielać wiedzy zdobytej na poprzednich etapach kształcenia, a rozszerzać ją o nowe umiejętności. Wybrany kierunek winien być zgodny z przyszłą ścieżką zawodową. Warto również zobaczyć program studiów. Dzięki temu nie stracisz czasu na naukę rzeczy, które już wiesz.

Jeśli na co dzień pracujesz, ważne są również kwestie praktyczne, takie jak liczba godzin i terminy zajęć. Warto zwrócić uwagę także na renomę uczelni i osoby, które na niej wykładają. Wykładowcy powinni mieć dużą wiedzę praktyczną, którą mogą przekazać uczęszczającym na studia. Znaczenie przy wyborze konkretnego kierunku, mogą mieć też uprawienia, które zdobywa się po jego ukończeniu.

Co dają studia podyplomowe?

Niewątpliwą zaletą takiego trybu studiów jest uzupełnienie wiedzy, którą zdobyło się wcześniej. Dzięki specjalnie skonstruowanym programom studiujący uczą się tylko rzeczy, które są najbardziej potrzebne w danym zawodzie. W ten sposób szybko można zdobyć dodatkową specjalizację lub uzyskać ogólną wiedzę w konkretnej dziedzinie.

Korzyścią studiów podyplomowych jest również to, że dają one możliwość kształcenia się w kierunkach niezwiązanych z dotychczasowym wykształceniem. Dzięki temu osoba, która uczęszcza na taki kurs, może zdobyć wyższe stanowisko w obecnej firmie lub zdecydować się na pracę w zupełnie innej branży.

Są one bardzo dobre dla osób, które pracują w branży niezwiązanej z wykształceniem. Wymagania rynku są coraz większe, a studia dają możliwość podniesienia kwalifikacji i uzupełnienia wiedzy zawodowej. Mogą również pomóc w uzyskaniu awansu. Niektóre z kierunków są przeznaczone tylko do osób pracujących. Wymagają one fachowej wiedzy i umiejętności w danej branży.

Studia podyplomowe to również świetne miejsce, aby zdobyć kontakty. Wiele wykładowców, którzy prowadzą zajęcia, czynnie pracuje w zawodzie. Może się zdarzyć, że właśnie szukają oni nowego pracownika. Także inni studenci mogą okazać się w przyszłości cennymi współpracownikami.

Ile trzeba za to zapłacić?

Za ciekawe studia podyplomowe trzeba zapłacić średnio 3 tys. złotych. Najdroższe są kierunki ekonomiczne, menadżerskie oraz prawnicze – ich koszt wynosi 3,5-3,6 tys. złotych. Dokładna cena zależna jest też od miasta i renomy danej uczelni. Studia podyplomowe w Warszawie będą droższe niż kształcenie w mniejszych miastach.

Jeśli kurs prowadzony jest na renomowanej uczelni, czasem warto dużo zapłacić. Niektórzy rekruterzy patrzą bardziej przychylnie na absolwentów dobrych uniwersytetów. Jeśli nie masz obecnie środków na studia, jest możliwość dofinansowania nauki ze środków unijnych. Środki można zdobyć między innymi na studia podyplomowe dla nauczycieli. O dopłatę warto się także zapytać pracodawcy.

Czy studia warte są tylu wydanych pieniędzy? To zależy od tego, jakie mamy do nich podejście. Jeśli udzielamy się na zajęciach i angażujemy w wykonywane zadania, z pewnością nie będą one stracone.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz