Artykuł sponsorowany

Struktura nowoczesnej sieci sanitarnej

Struktura nowoczesnej sieci sanitarnej

Nie ulega wątpliwości, że współczesna praktyka budowlana znacząco różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia przed laty. Postęp dokonał się w niemalże każdym aspekcie, nie omijając także instalacji sanitarnych. To w naszych łazienkach możemy zaobserwować największy progres – bo tak, jak starsze wnętrza potrafią mieć swój urok, tak starsze łazienki są po prostu niefunkcjonalne i zwyczajnie brzydkie. Na szczęście współczesne firmy budowlane wiedzą dokładnie, jak wykonać sieci sanitarne odpowiadające dzisiejszym standardom.

Sieć sanitarna – niewidoczna i sprawna

Nowoczesna sieć sanitarna jest przede wszystkim niewidoczna. Nie ma tutaj miejsca na wystające rury – wszystkie przewody sanitarne powinny zostać ukryte w bruzdach ściennych oraz we wnętrzu samych ścian. Najłatwiej osiągnąć ten cel, jeśli pomieszczenie zostało odpowiednio przygotowane i zastosowano w nim konstrukcję szkieletową z wykorzystaniem popularnych płyt gipsowo‐kartonowych. Przewody sieci sanitarnej możemy schować nie tylko w ścianach, lecz także w podłodze, co z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy zmienić układ łazienki lub gdy projekt jest nietypowy – nie musimy wówczas dbać o to, by przewody biegły prostopadle lub równolegle do ścian czy też stropów. Po prostu prowadzi się je poprzez podłogę, najkrótszą możliwą drogą, do wszelkich odbiorników wody w całej łazience. Przewody można później z powodzeniem zalać betonem, z którego tworzymy podkład niezbędny do ułożenia podłogi.

Najważniejsze zasady projektowania sieci hydraulicznej

Niezmiernie ważną kwestią jest to, aby przebieg wszystkich przewodów – niezależnie od tego, jaką drogą je poprowadzimy – został dokładnie zaznaczony na projekcie, co pozwoli na szybkie wyeliminowanie ewentualnych awarii. Lepiej zadbać o to już na samym początku prac, które powinniśmy oczywiście zlecić doświadczonej ekipie budowlanej – takiej jak przedstawiciele firmy Budomax.

Oczywiście możliwość poprowadzenia przewodów w podłodze nie oznacza, że nie musimy zadbać o to, by ich długość była jak najniższa – wręcz przeciwnie. Konieczne jest takie umiejscowienie pionu, by wszystkie odbiorniki znajdowały się od niego jak najbliżej. Pozwoli to na uniknięcie spadków ciśnienia.

Podobnie należy zadbać o to, by przewód z ciepłą wodą nie wpływał na ten z zimną – może to prowadzić do rozwoju groźnych bakterii, dla których warunki stwarza lekkie podgrzewanie zimnej wody przez wodę ciepłą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz