Artykuł sponsorowany

Strojenie fortepianu i pianina – co warto wiedzieć?

Strojenie fortepianu i pianina – co warto wiedzieć?

Strojenie fortepianu i pianina to bardzo ważna czynność, która nie tylko wpływa na dźwięk wydawany przez instrument. Proces ten zabezpiecza również przed uszkodzeniami. Zadanie to jednak jest przeznaczone tylko dla wyspecjalizowanych ekspertów, którzy stroją fortepiany i pianina delikatnie. Ostrożność i wykorzystanie odpowiednich narzędzi są  niesamowicie ważne. Nigdy nie należy zatem stroić instrumentu samodzielnie.

Jak często powinni być strojone pianino i fortepian?

Strojenie polega na odpowiednim dobraniu wysokości i częstotliwości każdego dźwięku. Wpływa to na harmonijne i równe brzmienie, a także na stan techniczny instrumentu. Proces strojenia musi zaś być wykonywany precyzyjnie, delikatnie i bardzo ostrożnie. Nawet najmniejsze odchyły od normy znacząco zmieniają bowiem brzmienie strun. Ważne jest również to, aby fortepian czy pianino były nastrojone zgodne ze standardami swoich konstruktorów, a także według unormowań europejskich czy ogólnoświatowych. Za prawidłowe nastrojenie uznaje się częstotliwość A1 – 440 Hz. Jak często należy zaś dokonywać strojenia?

W przypadku intensywnej, czyli codziennej eksploatacji należy stroić pianino lub fortepian przynajmniej raz na sześć miesięcy. W innym wypadku wystarczy serwis raz w roku. Dobry pianista i fortepianista bez problemu jednak wychwycą nieprawidłowe brzmienie po naciśnięciu odpowiednich klawiszy. To już wtedy bez czekania należy wezwać specjalistę.

Strojenie a korekta instrumentów

Strojenie często mylone jest z korektą fortepianu lub pianina, która jest jednak znacznie bardzo złożonym procesem. Jest to usługa konserwacji instrumentu, czyli przywracania mu fabrycznych własności. Fortepian czy pianino muszą być wtedy serwisowane kompleksowo. Wymieniane są naciągi strun, kołki stroików czy masy klawiaturowe. Wyważane są także klawisze, a remoncie poddawane są także rezonanse, strojnice oraz inne mechanizmy. Korekta może też dotyczyć odświeżenia obudowy instrumentu, a nawet jej modernizacji czy personalizacji.

Dlaczego serwis fortepianu i pianina należy powierzyć specjaliście?

Serwis instrumentów muzycznych można porównać do naprawy silnika samochodowego czy też klejenia porcelany. Liczy się każdy milimetr i mikrosekunda. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i wiedza. Eksperci od korekt i strojenia znają bowiem doskonale konstrukcje setek fortepianów i pianin różnych producentów, zarówno europejskich, jak i azjatyckich. Wspomnieć należy także o tym, że profesjonalni serwisanci posiadają doskonały słuch muzyczny. Znają oni doskonale teorię muzyki czy tzw. temperację. Współpraca z nimi to gwarancja dobrze przygotowanego instrumentu. Samodzielne naprawy mogą bowiem skończyć się tragicznie – koniecznością pełnego i drogiego remontu sprzętu.

Jak wygląda zaś sam serwis? Takie pracownie jak PIANO NAPRAWA z Grudziądza w pierwszym etapie przygotowuje ekspertyzę. To na jej podstawie dokonuje się wyceny, która często jest bezpłatna. Klient może skorzystać z usługi korekty lub strojenia bądź może odłożyć ją w czasie. Ośrodki kulturalne, teatry, szkoły muzyczne, a także zespoły i filharmonie podejmują zaś z takimi pracowniami stałą współpracę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz