Materiał Partnera

Strawy dla wymagających – gastronomia w karczmie

Strawy dla wymagających – gastronomia w karczmie

Nie od dzisiaj wiadomo, że polskie tradycyjne potrawy posiadają bogaty zestaw składników odżywczych, a także niesamowite walory smakowe. Dzieje się tak głównie dzięki specjalnym recepturom, wykwalifikowanym kucharzom oraz najlepszym jakościowo produktom. Wymarzonych dań nawiązujących do kultury sarmackiej, a także regionalnej (np. bałtyckiej) skosztujesz w karczmach.

Karczma czy restauracja staropolska?

Smakosze polskich potraw powinni znać najlepsze punkty gastronomiczne na mapie Polski. Jednym z nich jest Karczma Polska Pod Kogutem s.c Szczecin, która w szczególny sposób dba o podniebienia swoich klientów. Wszystkie produkty są w odpowiedni sposób selekcjonowane i wybierane spośród najlepszych ośrodków hodowlanych oraz rolnych. Dzięki temu dania składają się ze zdrowego mięsa o soczystym smaku, czy z serów o wyrazistym aromacie. Warto rozróżniać karczmy od restauracji staropolskich, zwłaszcza że dzisiejsze karczmy bardzo często mają swoje siedziby w centrach miast. Restauracje najczęściej urządzone są w nowoczesnym stylu, tylko delikatnie nawiązując do tradycji naszych przodków – w większości przypadków klient płaci również za tak zwaną markę, restauracje bardzo często zawyżają ceny swoich dań. Inaczej jest w przypadku karczm. To tam możesz poczuć prawdziwą staropolską atmosferę sarmackiego stołowania, przy kominku i wśród drewnianego oraz kamiennego wystroju z łowieckimi dekoracjami. Podobnie jest z menu – w karczmach można zjeść zdrowo i bardzo pożywnie, a przy tym w bardziej przystępnych cenach niż we wspomnianych restauracjach. Karczmy dbają w dużej mierze o samopoczucie klienta, dając mu swobodę, a także zapewniając wieczorne głośne biesiadowanie. Tego nie zaznasz w zwykłej restauracji z jadłem staropolskim.

Menu – bogactwo wyboru smaku

Karczmy wyróżniają się szeroką ofertą, jeśli chodzi o jadłospis. Można w nich znaleźć przekąski zimne i ciepłe, sałatki, polewki, strawy mączne, pieczonki i koryta mięsne, strawy z wieprzowiny i drobiu, czy dania z wołowiny oraz ryb. Dla najbardziej wymagających smakoszy najlepsi kucharze, posiadający odpowiednie przeszkolenie związane ze specjalnymi recepturami przepisów staropolskich, przygotują dania z dziczyzny. To właśnie kultura spożywania zwierząt łownych, takich jak jelenie, sarny i dziki, jest częścią funkcjonowania karczm wedle tradycji polskiego sarmatyzmu. Warto spróbować tego rodzaju specjałów, zwłaszcza że ich leśny smak jest charakterystyczny dla przepisów słowiańskich i zachwyca turystów między innymi z Niemiec, Dani, Skandynawii czy Wysp Brytyjskich. Najbardziej dociekliwi klienci na pewno uzyskają od kucharzy wskazówki dotyczące tego, jak samemu odtworzyć podobne specjały w swoim domu na takie uroczystości rodzinne jak np. Wigilia. Jeśli chodzi o konkretne dania serwowane w karczmach, w szczególności warto spróbować zrazów z jelenia w sosie z czerwonego wina, które nadziewane są wędzonym boczkiem i cebulą, z dodatkami najświeższych bukietów surówek oraz z buraczkami. Przepyszne są również pieczeń z jelenia w sosie kurkowym z gotowanymi jarzynami i ziemniaczkami oraz schab z dzika z grzybami. Jeśli lubisz staropolskie dania w przystępnych cenach, koniecznie regularnie odwiedzaj karczmy. Palce lizać!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz