Strach przed dentystą. Jak uśmierzyć ból zęba?

Strach przed dentystą. Jak uśmierzyć ból zęba?

Pulsujący ból zęba nie daje nam spokoju, jednak odwlekamy wizytę u dentysty, bo przeraża nas… jeszcze większy ból w czasie zabiegu. I tak koło się zamyka, łykamy tabletki, tymczasem ubytek powiększa się coraz bardziej i pojawia się stan zapalny. Przekonaj się, jakie są najczęstsze wątpliwości pacjentów dotyczące bólu zęba i strachu przed bolesnymi zabiegami.

Co zrobić, gdy boli ząb?

By tylko uniknąć stresującego spotkania z dentystą, szukamy najlepszych domowych sposobów na ból zęba. Przykładamy kostki lodu, płuczemy jamę ustną rumiankiem, staramy się jeść drugą stroną. Takie metody przynoszą jednak tylko chwilową ulgę. A więc, co na ból zęba jest najbardziej skuteczne? Odpowiedź jest prosta – szybka wizyta u stomatologa. Nowoczesna stomatologia pozwala zapomnieć o bólu. Specjaliści przed wykonaniem zabiegu stosują skuteczne znieczulenie. Najgorszy jest jednak pierwszy krok, czyli samo umówienie się na wizytę.

Czy martwy ząb może boleć?

Czasami dochodzi do obumarcia miazgi z powodu zaawansowanej próchnicy. Zdarza się, że na początku nie odczuwamy żadnych dolegliwości, a dopiero po czasie pojawiają się ból, nadwrażliwość, a nawet opuchlizna. Leczenie zębów martwych, czyli leczenie kanałowe pozwala uratować ząb przed wyrwaniem. Jednak czasami występują powikłania, wtedy odczuwamy ból z powodu zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Nieleczony martwy ząb może być przyczyną wielu komplikacji medycznych, dlatego należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologa.

Jak długo boli ząb po zatruciu?

Zatrucie zęba, czyli dewitalizacja miazgi, to pierwszy etap leczenia kanałowego. Po otwarciu zęba zostaje zaaplikowana wkładka dewitalizacyjna, która prowadzi do stopniowego obumierania miazgi. Po upływie dwóch tygodni dentysta może wykonać właściwe leczenie kanałowe. Ból zęba po zatruciu może utrzymywać się nawet do 2-3 dni. 

Obecnie odchodzi się od dewitalizacji na rzecz ekstyrpacji. Wówczas stomatolog zamiast stosować zatrucie zęba, wyłuszcza miazgę w znieczuleniu. Do wyłuszczenia miazgi używa się tzw. miazgociągów, które wprowadza się do kanału, a następnie obraca, by owinąć na nich miazgę. Na koniec kanały przepłukiwane są środkami dezynfekującymi i wypełniane.

Czy leczenie kanałowe boli?

Obecnie nowoczesne metody znieczulające pozwalają przeprowadzić leczenie endodontyczne na jednej wizycie bez konieczności zatruwania zęba. Warto pamiętać, że zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, które pozwala uniknąć nieprzyjemnych doznań. Ze względu na to, że zabieg jest inwazyjny, pacjenci mogą skarżyć się na dyskomfort kilka dni po wizycie. Jeśli jednak ból zęba po leczeniu kanałowym nie mija, trzeba udać się na kontrolę.

Czy wyrywanie zęba boli?

Osoby, które po raz pierwszy decydują się na chirurgiczne usuwanie zęba, panicznie boją się tego zabiegu. Wiadomo, że zwykle obawiamy się tego, co nieznane. Okazuje się jednak, że dyskomfort wiąże się jedynie z podaniem znieczulenia. Jego aplikacja trwa kilka sekund, a podczas samego zabiegu możemy mieć uczucie rozpierania i ucisku. Tak naprawdę najważniejsze jest nasze pozytywne nastawienie. Ból po wyrwaniu zęba może utrzymywać się od 2 do 14 dni, po tym czasie rana stopniowo zaczyna się goić. Przez ten dni należy przyjmować płynne i chłodne posiłki, by nie doprowadzić do powstania suchego zębodołu.

Jak złagodzić ból zęba?

Czasami nie potrafimy wytrzymać, szczególnie gdy dopada nas ból zęba w nocy, a na wizytę u stomatologa jesteśmy umówieni na kolejny dzień. Wtedy rozwiązaniem jest przyjmowanie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol lub ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Inne doraźne sposoby na ból zęba to płukanki na bazie szałwii i rumianku mające działanie odkażające oraz zimne okłady.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (34)
3.6
Komentarze
Dodaj komentarz