Materiał Partnera

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych podstawa dbania o wzrok

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych podstawa dbania o wzrok

Lato to okres, kiedy ekspozycja słoneczna wyjątkowo źle wpływa na narząd wzroku. Zarówno unikanie noszenia okularów przeciwsłonecznych, jak i ich nadużywanie źle wpływa na stan rogówki i ogólnie osłabia wzrok. Oczy stają się podatniejsze na pieczenie, łzawienie, czy też okresowe nieostre widzenie. Jak zatem właściwie stosować okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne, pełnią głównie funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem głównie promieni słonecznych, ale również i wiatru.

Dlaczego należy pamiętać o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych?

Konieczność używania okularów ochronnych wynika ze szkodliwego działania promieni słonecznych wynikających z emitowanego przezeń promieniowania UV. Promieniowanie UV składa się z trzech długości fal:

 • Promieniowanie UVA
 • Promieniowanie UVB
 • Promieniowanie UVC – rozchodzi się w atmosferze.

Dwa pierwsze rodzaje fal wywołują różnego rodzaju problemy w funkcjonowaniu tkanek i narządów człowieka. Głównie chodzi tu o oparzenia skóry, zapalenie spojówki, zapalenie rogówki, a nawet oparzenia oka i zwiększenie ryzyka zachorowania na zaćmę czy czerniaka.

Typowymi objawami związanymi z prześwietleniem oczu, nadmiernym wystawieniem ich na bezpośrednie działanie słońca, jak podkreślają właściciele gabinetu okulistycznego Alina i Bolesław Opalińscy Opalińscy A.B. Zakład Optyczny, są:

 • dotkliwy ból gałki ocznej,
 • uczucie nieprzyjemnego pieczenia oczu,
 • uczucie kłucia ”z tyłu” oka,
 • ból skroni,
 • ból płata czołowego głowy.

Dobierz rodzaj szkieł przeciwsłonecznych do aktywności

Okulary przeciwsłoneczne, aby właściwie chroniły oko, muszą być dobrane zarówno do szerokości geograficznej, w której przebywamy, jak i aktywności fizycznej, sposobu używania okularów. Jest to istotne ze względu na fakt, iż bardzo groźne dla naszych oczu jest tzw. promieniowanie odbite, od piasku, wody, śniegu czy po prostu kartki papieru.

Wielowarstwowa budowa okularów przeciwsłonecznych, pozwala w pełni blokować szkodliwe promieniowanie, zapewniając wysoki komfort ostrości obrazu i jeśli są dobrze właściwe, nieograniczone pola widzenia. Aby w okresie letnich wycieczek, jak i codziennego wykonywania prac na świeżym powietrzu, dbać o zdrowie naszych oczu należy zakupić okulary przeciwsłoneczne z atestem UV oraz spełniających określone normy jakości. Chodzi tu normy:

 • EN 166:2001,
 • 89/686/EWG,
 • EN 1836+A1:2009,
 • ISO 9001:2000.

Tylko okulary z filtrem UV z pewnego źródła są gwarancją jakości produktu. Zakup okularów w sprawdzonym gabinecie optycznym pozwoli nam właściwie dobrać odpowiednią kategorię szkieł, dzielących okulary wg przepuszczalności światła.

Do jazdy autem sprawdzają się polaryzacyjne szkła kategorii 3 (gdy zaczynamy numerację od 1) lub kategorii 2 (gdy zaczynamy od 0), a do jazdy rowerem w pochmurny dzień wybierzemy kategorię 1 (kategorię 0).

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wojska Polskiego 23
tel. 52 361 96 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz