Materiał Partnera

Stomatologia zachowawcza receptą na zdrowe zęby bez leczenia

Stomatologia zachowawcza receptą na zdrowe zęby bez leczenia

Choroby zębów są bardzo uciążliwym problemem, a zbagatelizowanie choćby najmniejszych objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji i w efekcie – konieczności zaawansowanego leczenia. Wizyta u dentysty nie jest żadną przyjemnością, dlatego w poniższym artykule przedstawiamy receptę na uniknięcie niechcianych zabiegów stomatologicznych. Sposób jest bardzo prosty i skuteczny zarazem, polega na profilaktycznym kontrolowaniu stanu uzębienia. Dzięki tej metodzie spotkania z dentystą staną się przyjemną wizytą w trosce o higienę jamy ustnej oraz zdrowe i piękne zęby. Podpowiadamy, jak uniknąć leczenia zębów oraz wyjaśniamy, dlaczego zapobieganie chorobom zębów jest skuteczniejsze niż leczenie.

Sprytny sposób na próchnicę

Najczęstszą chorobą zębów, z którą się zmagamy, jest bez wątpienia próchnica. Problemy z próchnicą kojarzą się wszystkim z długotrwałym i bolesnym leczeniem. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest jeden: próchnica jest wykrywana za późno, a więc w jej zaawansowanym stadium rozwojowym. Nic zatem dziwnego, że zmaganie się z rozwiniętą chorobą i jej skutkami jest wieloetapowe i bardzo męczące. Pacjenci najczęściej reagują wtedy, gdy dokucza im nieznośny ból. To ten właśnie mobilizuje do wizyt u dentysty. Tymczasem rozwój próchnicy można zatrzymać już na samym początku jej powstawania – potrzebne są wówczas profilaktyka i systematyczne przeglądy. Kluczem do sukcesu jest zatem stomatologia zachowawcza.

Zapobieganie na własną rękę

Pierwszym i najprostszym sposobem pielęgnacji zębów jest nasza samodzielna higiena na co dzień. Zasadniczo to ona wpływa na stan zdrowia zębów. Zwróćmy uwagę, czy codzienna higiena jest wystarczająca: przede wszystkim zastanówmy się, czy dbamy o zęby regularnie oraz sumiennie i dokładnie. Mycie zębów to nie wszystko. Musimy myć je z odpowiednią starannością, a także wspomagać specjalnymi środkami, np. płynami do płukania jamy ustnej czy nićmi dentystycznymi. Dopiero takie systematyczne zabiegi pozwolą wyczyścić przestrzenie międzyzębowe i pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Jest to bardzo ważny, ale nie jedyny etap zapobiegania chorobom zębów. Drugi etap to regularne kontrole stomatologiczne.

Czy przegląd zębów może okazać się ratunkiem?

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne i domowe metody zapobiegania chorobom zębów nie są wystarczające, nie dają bowiem nam całkowitej pewności i ochrony. Jeżeli mimo wszystko nastąpią zmiany próchnicze, sami nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać, zanim próchnicy zacznie towarzyszyć intensywny ból. Z tego powodu niezbędne są kontrole stomatologiczne. Wczesna diagnoza próchnicy pozwoli zareagować w sposób mało inwazyjny – dzięki wypełnieniu ubytku plombą. Systematyczne przeglądy minimalizują również ryzyko rozprzestrzeniania się stanów zapalnych, ponieważ szybka reakcja i natychmiastowe powzięcie potrzebnych kroków zatrzyma rozwój choroby.

Niejednokrotnie choroby zębów nie są widoczne od razu, a ich diagnoza nie jest łatwa. W takiej sytuacji stomatolog może zlecić wykonanie badania RTG zębów, które pozwoli uzyskać bardzo dokładny wynik.

Co warto wiedzieć o regularnych kontrolach stomatologicznych?

Regularne kontrole stomatologiczne mają za zadanie nie tylko monitorować, kiedy rozpocząć leczenie, lecz także pomóc pacjentowi w codziennej higienie zębów i dziąseł. Dobry dentysta podpowie, na czym polega prawidłowa pielęgnacja albo wskaże na błędy, które popełniamy.
Oprócz tego podczas regularnych wizyt możemy zatroszczyć się o piękny wygląd zębów – służą temu różnorodne zabiegi dentystyczne, np. usuwanie kamienia nazębnego, lakowanie, lakierowanie czy leczenie nadwrażliwości zębów.

Jak często należy wykonywać przeglądy zębów?

Odpowiedź na pytanie dotyczące częstotliwości przeglądów dentystycznych jest złożona i zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Przy założeniu, że pacjent nie ma większych problemów z zębami, przyjmuje się wizyty raz na pół roku. Jeżeli jednak pacjent wymaga częstszych wizyt, ich częstotliwość określi stomatolog.

Dlaczego zapobieganie, a nie leczenie?

Omówione w artykule zalety stomatologii zachowawczej przekonują do regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Zapobieganie chorobom zębów wymaga naszej systematyczności, w efekcie jednak zwraca nam z nawiązką – eliminuje uciążliwy ból, chroni przed rozwojem poważnych chorób, a także pozwala nam zaoszczędzić pieniądze wydane na konieczne i drogie leczenie.

Dziękujemy za pomoc w opracowaniu materiału gabinetowi dentystycznemu Bianco - Bianco.eu.com - Twój stomatolog na Wilanowie.

Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz