Artykuł sponsorowany

Stomatologia zachowawcza – charakterystyka

Stomatologia zachowawcza – charakterystyka

Leczenie zachowawcze w stomatologii w praktyce sprowadza się do profilaktyki próchnicy zębów, a także leczenia powstałych w jej wyniku ubytków. Jeśli gabinet dentystyczny odwiedzany jest regularnie, to realnie przeciwdziała się ich powstawaniu. W przeciwnym razie często pojawia się ból zęba i konieczne jest borowanie, a nawet leczenie kanałowe tzw. endodoncja, dzięki której stomatolog zapobiega ekstrakcji (wyrwaniu) zęba.

Stomatologia zachowawcza: na czym polega leczenie zachowawcze zębów?

Stomatologia zachowawcza zębów to działania, które uniemożliwiają zaistnienie próchnicy tj. regularne kontrole stomatologiczne (minimum raz na pół roku) oraz działania profilaktyczne m.in. prawidłowa higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów, nitkowanie itp.) oraz zabiegi takie jak skaling, piaskowanie bądź lakierowanie zębów. Warto podkreślić, że również aparat ortodontyczny może być przydatny w tym celu, gdyż nierzadko wady zgryzu utrudniają szczotkowanie zębów i tym samym prowadzą do powstawania próchnicy. Dlatego jeśli gdy odwiedzamy gabinet dentystyczny (np. Gabinet Stomatologiczny dr Bochińskiej w Szczecinie), stomatolog zauważy ubytek, należy rozpocząć leczenie. W przypadku zębów, w których ubytek jest niewielki bądź średni, wypełnia się go kompozytami. Dzięki temu usuwane jest ognisko próchnicy, a zębom z ubytkami przywracany jest ich właściwy wygląd i prawidłowe funkcje.

Leczenie kanałowe (endodoncja) – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Stomatologia zachowawcza jest również pomocna, gdy próchnica jest zaawansowana. Wtedy stomatolog może zdecydować się na endodoncję, czyli leczenie kanałowe zęba. Gdy jest on poważnie zniszczony próchnicą, jest to rozwiązanie chroniące przed jego ekstrakcją (wyrwaniem zęba). Leczenie kanałowe polega na usunięciu z zęba martwych tkanek oraz/albo nieszczelnego wypełnienia, a następnie oczyszczeniu kanału i jego wypełnieniu. Zabieg ten jest bezbolesny, jeśli wykonywany jest ze znieczuleniem i ze względu na precyzję wykonania w najlepszych gabinetach przeprowadzany jest z użyciem mikroskopu. Ponadto prawidłowo wypełniony kanał może stanowić fundament do odbudowy korony zęba. Tym samym właściwie wykonane leczenie kanałowe jest sposobem na zachowanie zęba, który służyć może jeszcze przez długie lata. Warto jednak pamiętać, że endodoncja powinna być ostatecznością i każdy powinien dbać o stan swoich zębów tak, by nie doprowadzać do powstania próchnicy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz