Materiał Partnera

Stomatolog dziecięcy – jak nauczyć malucha, że nie ma się czego bać?

Stomatolog dziecięcy – jak nauczyć malucha, że nie ma się czego bać?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale jedno jest pewne – warto pójść z dzieckiem do dentysty wtedy, gdy jeszcze nie ma kłopotów z zębami. W naszym artykule rozważymy różne za i przeciw, a także powiemy, w jaki sposób przygotować pociechę na taką wizytę. Zapraszamy do dalszej lektury!

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty?

Niektórzy specjaliści radzą, aby wybrać się z maluchem do dentysty już wtedy, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki, czyli w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy. Stomatolog dziecięcy sprawdzi stan jamy ustnej i doradzi, w jaki sposób dbać o higienę oraz wyjaśni wątpliwości dotyczące ząbkowania. Jeśli nasza pociecha nie ząbkuje do dwunastego miesiąca życia, to może być to objawem dużo poważniejszych zaburzeń.

Aby dziecko nie kojarzyło spotkań z dentystą z bólem, warto pokazać mu, że nie są one wcale takie straszne. Jeśli nie zdecydujemy się na odwiedzanie poradni z niemowlakiem i regularne wizyty co pół roku, to wiek przedszkolny jest już zdecydowanie ostatnim dzwonkiem. Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek w Krakowie zaprasza kilkuletnie dzieci na przeglądy zębów mlecznych i proste zabiegi takie jak lakowanie zębów, czy fluoryzacja. Nawet leczenie próchnicy zębów mlecznych pozwala obecnie na zastosowanie bezbolesnej metody, jaką jest lapisowanie zębów.

Nie należy bać się stomatologa

Wielu z nas ma uraz do dentysty, wywołany tym, że taka wizyta wiąże się z bólem oraz dużą nieprzyjemnością. Jeśli jednak te najwcześniejsze spotkania będą spokojne, to, nawet gdy później konieczne będzie założenie plomby, wyeliminujemy przynajmniej strach. Pamiętajmy o tym, by nie przekazywać własnego lęku naszym pociechom. Przed odwiedzeniem stomatologa trzeba zachować spokój i przedstawić to dziecku jako coś koniecznego, ale zupełnie zwyczajnego i pozwalającego dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Opracowanie:
Kraków, Żółkiewskiego 20
tel. 12 421 28 48
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz