Materiał Partnera

Standardy obowiązujące odzież roboczą

Standardy obowiązujące odzież roboczą

Oferowana na rynku odzież robocza powinna spełniać szereg wymogów. Nie chodzi tylko o efektowny wygląd i wygodę. Polskie normy ściśle określają jakie warunki muszą spełniać ubrania robocze. Przepisy te dotyczą przede wszystkim projektowania, produkcji oraz oceny poszczególnych elementów ubioru. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kryteriom wyboru odzieży dla pracowników.

Jaką odzież najlepiej wybrać dla pracowników?

Warunki pracy są pierwszym i jednym z najważniejszych elementów, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odzieży roboczej. Ważne jest także uwzględnienie w kryteriach mikroklimatu, jaki panuje w konkretnym miejscu pracy. Równie istotne jest dopasowanie ubrań roboczych do wymiarów pracownika oraz jego płci. Odzież musi być także dostosowana do warunków panujących w miejscu pracy. Warunki te obejmują zarówno dynamikę ruchu, jak i intensywność czynności wykonywanych w trakcie pracy. Nie da się ukryć, że odzież robocza powinna również zapewniać bezpieczeństwo w miejscu pracy. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku stanowisk obsługujących maszyny. Odzież robocza musi być dobrze dopasowana do ciała, aby jej fragment nie został wciągnięty w tryby maszyny. Krój i fason ubrania roboczego ma uchronić pracownika przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała.

Jakie czynniki oddziałują na odzież roboczą?

Ubrania robocze są narażone na wpływ różnych czynników występujących na danym stanowisku. Do głównych czynników możemy zaliczyć wpływ środowiska (deszcz, śnieg, błoto). Kupując odzież roboczą, która ma służyć pracownikom w okresie jesienno-zimowym, należy zadbać o jej odpowiednie ocieplenie. Równie ważna wydaje się nieprzemakalność.

Jakie normy obowiązują odzież roboczą?

Wszystko o czym napisaliśmy powyżej jest ściśle regulowane przepisami prawa. Odzież robocza podlega przepisom z zakresu BHP oraz Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Odzież robocza zaliczana jest do środków ochrony indywidualnej I kategorii. Ubrania robocze mają zatem chronić pracownika przede wszystkim przed działaniem zewnętrznych czynników mechanicznych. Ponadto w myśl przepisów ubranie robocze musi być odporne na:

  • działanie przedmiotów o temperaturze przekraczającej 50 stopni,
  • oddziaływanie środków czyszczących o słabym nasileniu,
  • uderzenia innych przedmiotów oraz drgania, które nie mogą spowodować trwałych uszkodzeń ciała,
  • działanie czynników atmosferycznych.

Omawiając zasady bezpieczeństwa, którym podlega odzież robocza, trzeba również przytoczyć normy, jakie obowiązują w tym zakresie. Pierwszą z nich jest norma PN-EN ISO 13688:2013-12, która reguluje wymogi dotyczące odzieży roboczej. Norma PN-P-84525:1998 reguluje ogólne wymagania dotyczące odzieży roboczej.

Powyższe informacje przekonują, że wybór odzieży roboczej nie jest zadaniem prostym. Dlatego też w tej kwestii warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Firma Falk & Ross Group Polska Sp. z o.o. posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży odzieży roboczej dla firm działających w różnych branżach. Szeroki wybór oraz jakość spełniająca obowiązujące normy to najlepsza rekomendacja dla odzieży roboczej znajdującej się w asortymencie firmy.

Opracowanie:
Balice, Sportowa 12
tel. 12 632 21 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz