Materiał Partnera

Standardy, normy i certyfikaty palet

Standardy, normy i certyfikaty palet

Palety przeznaczone do transportu międzynarodowego muszą spełnić szereg norm oraz mieć pakiet wymaganych certyfikatów. Szczególnie ważne jest to przy tak zwanych paletach fitosanitarnych, które muszą przejść proces fumigacji drewna. Ważne jest również odpowiednie oznakowanie, które powinno zostać umieszczone na każdym pojedynczym produkcie. Pomimo istnienia norm, wiele firm bagatelizuje sprawę, narażając się na grzywny.

Palety fitosanitarne – proces fumigacji

Palety fitosanitarne wykonywane są z drewna i muszą zostać poddane obróbce w procesie fumigacji. Obróbka ta trwa 30 minut w temperaturze około 56 stopni Celsjusza, a ma na celu unieszkodliwienie i wyeliminowanie z drewnianego materiału wszystkich zarodników, jajeczek, nasion czy mikroorganizmów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne kraju, do którego przewożony zostanie produkt na palecie fitosanitarnej. Szczególnie zważa się na to w przypadku przewozu produktów spożywczych i o krótkim terminie przydatności. Aby palety były wykonane z największą starannością i w najlepszej jakości, tacy producenci palet jak Drewmet. Producent europalet fumigowanych. W. Włodarski wykorzystują przy ich produkcji najlepsze rodzaje drewna. Pochodzi ono z Lasów Państwowych, a pozyskane jest zgodnie z zasadami FSC oraz PEFC. Po odpowiedniej obróbce paleta musi zostać również przebadana. Bardzo ważne są certyfikaty Instytutu Technologii Drewna dotyczące wymagań fitosanitarnych.

Certyfikaty fumigacji

Podstawowym certyfikatem w przypadku palet jest norma IPPC/ISPM-15 – certyfikat międzynarodowej organizacji zajmującej się zwalczaniem chorób roślin. Taki certyfikat jest przyznawany po spełnieniu normy obróbki termicznej i procesu fumigacji (z użyciem środka chemicznego: bromku metylu). Warto pamiętać o odpowiednim oznaczeniu palety fitosanitarnej, fumigowanej. Powinna ona posiadać oznaczenie europalety; EUR, EPAL bądź EUR EPAL, a także znak związany z przeprowadzoną fumigacją – symbol kłosa z ciągiem liter i cyfr: XX-0000 YY. Bez tych standardów nie ma możliwości wywozu towarów poza granice kraju. Warto pamiętać również o liście państw, które zaakceptowały normę IPPC. Są nimi: członkowie całej Unii Europejskiej, Argentyna, Australia, Boliwia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Egipt, Filipiny, Gwatemala, Indie, Meksyk, Nowa Zelandia, Nigeria, Panama, Peru, RPA, Korea Południowa, Szwajcaria, Turcja, USA oraz Wenezuela. Przyglądając się specyfice środowiskowej różnych części świata, należy pochwalić całą procedurę przyznawania certyfikatu paletom drewnianym. Dzięki niej nie dochodzi do skażeń środowiskowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz