Materiał Partnera

Standard dobrych warsztatów samochodowych – diagnostyka komputerowa

Standard dobrych warsztatów samochodowych – diagnostyka komputerowa

Po czym poznasz dobry warsztat samochodowy? Nie tylko po szerokim zakresie usług mechaniki pojazdowej, a także szybkim procesie napraw. Dzisiaj prawdziwym standardem serwisowym, jest stosowanie tzw. diagnostyki komputerowej, która jest bezinwazyjna, szybka, a także nie wymaga demontowania różnych podzespołów. Pozwala ona zaś na wyłapanie nawet małych usterek, już w początkowych fazach ich wystąpienia. To zaś ubezpiecza kierowców, przed drogimi czynnościami naprawczymi, związanymi z nieumyślnie uszkodzonymi częściami.

Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Samochodowa diagnostyka komputerowa to czynność polegająca przede wszystkim na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego, którym jest tester diagnostyczna, do komputera pokładowego pojazdu. Dzięki temu szybko można dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasz samochód, a także, czy jego różne parametry odbiegają o norm. Samo działanie tegoż rozwiązania, oparte jest o system kodów błędów, które po odczytaniu i rozszyfrowaniu, pozwalają określić, gdzie i jaka usterka wystąpiła, a także, jaka jest jej przyczyna. Istotne jest przy tym to, że w razie jej wykrycia, zawsze należy dokonać pogłębionej diagnostyki, poprzez kompleksowe oględziny, czasem zdemontowanego podzespołu. Nigdy zatem nie powierzaj swojego auta mechanikom, którzy w 100% zawierzają wynikom wydruków z testera diagnostycznego. Dobry specjalista, wie bowiem, jak ważne jest sprawdzenie każdego układu, nawet kilkukrotnie, w różnych warunkach. Wnikliwością, kompleksowością i błyskawicznością swoich usług, wyróżnia się na rynku podkarpackim Bartłomiej Dziadosz, prowadzący D.b SERWIS w miejscowości Dębica.

Zalety komputerowej diagnostyki i zakres jej wykorzystania

Jeśli komputer pokładowy powiadomił Ciebie kontrolką „check engine”, o występującym uszkodzeniu, to wcale nie musi oznaczać poważnej naprawy. Szybka i poprawna diagnoza jest bowiem kluczowa, co przekłada się przede wszystkim na niewielkie koszty serwisowe. Warto przy tym wiedzieć, że zaletą diagnostyki komputerowej, jest jej kompleksowość oraz błyskawiczność, z czego korzystają często właściciele firm leasingujących auta, handlujących nimi, czy też sprowadzającymi je z zagranicy.

Jeśli chodzi zaś o zakres wykorzystania komputerowej diagnostyki, będzie ona coraz bardziej zaawansowana, co jest związane z coraz wyższym poziomem komputeryzacji pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, czy też rolnych. Obecnie dzięki aparaturze testowo-pomiarowej, można określić stan silnika, automatycznej skrzyni biegów, klimatyzacji, układu paliwowego, czy komponentów zapewniających bezpieczeństwo – mowa o ABS, SRS, EPC, ESP, czy ASR i AIRBAG. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj specjalne czujniki, mogą zostać montowane nawet w zaworach EGR, w układach turbodoładowania, czy przy filtrach cząstek stałych oraz przy klockach hamulcowych. Kontrolka „check engine”, będzie zatem sygnalizowała nawet najdrobniejszą usterkę, najmniejszych układów, w tym konieczność uzupełnienia olejów! 

Opracowanie:
Dębica, Leśna 63A
tel. 730 574 463
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz