Materiał Partnera

Stan surowy – zakres prac i opłacalność

Stan surowy – zakres prac i opłacalność

Coraz tańsze usługi budowlane szeroko wyspecjalizowanych firm powodują, że dzisiaj przy odpowiednim budżecie bardzo opłacalne wybieranie jest budowy domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego lub też nawet pod klucz. W przypadku braku chęci zaciągnięcia wysokiego kredytu, czy przy braku chęci szybkiego zbudowania obiektu, zdatnego do zamieszkania, warto postawić na opłacalną wersję do stanu surowego.

Stan surowy otwarty i zamknięty

W budownictwie pomimo tego, iż termin stanu surowego otwartego i zamkniętego, jest bardzo popularny, należy podchodzić do niego bardzo precyzyjnie przy kontaktach z wykonawcą. Zakres prac zawsze powinna dokładnie wyznaczać umowa, ponieważ różne firmy odmiennie interpretują to, czym jest właśnie stan surowy. W uproszczeniu można przyjąć jednak, iż w przypadku typu otwartego, mowa o pełnym wykonawstwie fundamentów, ścian nośnych, ścian działowych, stropu, więźby dachowej wraz z pokryciem, schodów wewnętrznych i zewnętrznych betonowych, wmurowanych kominach wentylacyjnych, a także przygotowanym podłożu. Jeśli chodzi zaś o poszerzony stan surowy, zwany zamkniętym, spotkamy się z nim w przypadku kiedy umowa zakłada 100% uszczelnienie obiektu przed warunkami atmosferycznymi. Najważniejsze jest zatem zrealizowanie działań dotyczących stolarki okiennej i drzwiowej, bramy garażowej, a także wykończenia przewodów kominowych. W niektórych przypadkach, umowa rozszerzana jest nawet o wykonanie termomodernizacji, która najczęściej jest pierwszym etapem wykonawczym przy stanie deweloperskim.

Czy to się opłaca?

Stan surowy otwarty nie jest dzisiaj rekomendowany dla nikogo. Wymaga bowiem w późniejszym czasie podjęcia współpracy z kolejnymi wykonawcami, co znacznie obciąży budżet. W przypadku stanu surowego zamkniętego, jest już inaczej. Jest to inwestycja idealna dla osób, którym nie zależy na szybkiej budowie domu, a także które wznoszą go w większości ze środków własnych. Warto przy tym wiedzieć, że pełne zamkniecie domu, pozwala na pozostawienie obiektu bez dalszych prac nawet w okresie zimowym, czy wtedy, kiedy zabrakło nam funduszy. Dom powinien być w takim modelu zabezpieczony w 100% przed działaniami pogody, czy kradzieżami. Stan surowy zamknięty, we wielu przypadkach jest zatem możliwością spełnienia marzenia o własnym domie wraz z ogrodem. Pomagają je spełniać zaś takie specjalistyczne firmy ogólnobudowlane, jak AG MUR Sp. z o.o., które w razie potrzeby zagwarantują Ci później również usługi pełnego wykończenia wnętrz – np. malowanie, tynkowanie, glazurowanie, układanie parkietów, montaż elementów wyposażenia…  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz