Artykuł sponsorowany

Stan surowy vs stan deweloperski budynku

Stan surowy vs stan deweloperski budynku

Budowa domów pod klucz to proces wieloetapowy. Zakończeniem każdego kroku jest doprowadzenie domu do określonego stanu. W dzisiejszym artykule skupimy się na szczegółowym opisaniu stanu surowego oraz deweloperskiego. Wymienimy prace, jakie są wykonywane w stanie surowym oraz zakres prac deweloperskich. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zrozumieć różnicę między nimi.

Stan surowy

To tak naprawdę zasadnicze prace budowlane, które odbywają się po zakończeniu wcześniejszych etapów, czyli:

  • zakupie działki,
  • wyborze projektu,
  • uzyskaniu pozwolenia na budowę,
  • wykonaniu przyłączy budowlanych.

Zasadnicze prace budowlane rozpoczynają się od wytyczenia budynku przez geodetę. Następnie firma budowlana musi usunąć z gruntu warstwę humusu oraz przeprowadzić wykopy liniowe pod ławy i stropy fundamentowe. W kolejnym kroku dochodzi do uzbrojenia i wylania ław fundamentowych. W przypadku jeśli grunt jest słaby bądź nieprzepuszczalny, to lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie płyty fundamentowej, która ochroni przed zawilgoceniem.

Kolejnym etapem prac są ściany fundamentowe. Wynosi się je od 30 do 50 cm nad poziom terenu. Wykonywane są przeważnie z bloczków betonowych. Do łączenia używa się zaprawy cementowej.

Etap chudych posadzek obejmuje nawiezienie piasku do „zasypki”, ubicie go przy pomocy zagęszczarki, wykonanie poziomej instalacji kanalizacyjnej i wylanie betonu.

Następnym etapem prac jest wykonanie ścian parteru. Mają one kluczowe znaczenie ponieważ odpowiadają za właściwą izolację termiczną. Często do budowy ścian parteru używa się cegieł ceramicznych murowanych przy użyciu zaprawy cienkowarstwowej. Po wybudowaniu ścian parteru wykonuje się strop nad parterem.

Idąc w górę w kolejnym etapie wykonywane są ściany piętra oraz ściany działowe, które dzielą wnętrze budynku na konkretne pomieszczenia. Ściany działowe buduje się przeważnie z cegły ceramicznej.

Końcowym etapem prac jest budowa dachu (lub stropodachu), a więc więźby dachowej, poszycia dachowego oraz pokrycia dachowego z blachodachówki, dachówki ceramicznej lub gontów bitumicznych.

Po zakończeniu wymienionych prac budynek znajduje się w stanie surowym.

Stan deweloperski

Budowa domów pod klucz obejmuje również prace deweloperskie, które rozpoczyna się po uzyskaniu surowego stanu budynku. W ramach prac deweloperskich wykonuje się najpierw elektrykę. Chodzi przede wszystkim o położenie kompletnej instalacji elektrycznej, punktów TV, telefonicznych oraz alarmowych, jak również instalację skrzynki rozdzielczej.

Po zakończeniu tych prac wykonuje się tynki wewnętrzne. Do wyboru zasadniczo są 4 rodzaje tynków:

  • gipsowe,
  • cementowo-wapienne,
  • wapienne,
  • gliniane.

Po położeniu tynków firma budowlana musi wykonać instalacje wodno-kanalizacyjną, ogrzewania centralnego i podłogowego oraz centralnego odkurzacza. Po przygotowaniu instalacji rozpoczynają się roboty budowlane obejmujące wykonanie wylewki podłogowej i ocieplenie dachu. Ocieplenie wykonywane jest przeważnie z wełny. Prace obejmują również montaż płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu.

W kolejnym etapie do tynków przykleja się płyty g-k. Kluczem do uzyskania pożądanego efektu jest zapewnienie dobrej przyczepności kleju do podłoża.

Ostatnim etapem prac deweloperskich jest wykonanie elewacji. Sposób wykończenia elewacji jest ściśle określony w projekcie domu.

Budowa domu pod klucz jest poważnym wyzwaniem. Dlatego warto zatrudnić do tego zadania firmę, która przeprowadzi kompleksowe prace budowlane. Doskonałym wyborem będzie firma prowadzona przez Krzysztofa Maculewicza, która oferuje usługi ogólnobudowlane. Duże doświadczenie w budowie domów od podstaw jest jej ogromnym atutem. To z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w jakości prac na etapie stanu surowego oraz deweloperskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz