Materiał Partnera

Stan deweloperski a mieszkanie pod klucz – wady i zalety

Stan deweloperski a mieszkanie pod klucz – wady i zalety

Ceny nieruchomości ciągle rosną w górę, a zapotrzebowanie na nie w ogóle nie maleje. Opcji jest kilka – samodzielna budowa domu zlecona firmie budowlanej albo kupno domu lub mieszkania. W tym drugim przypadku możemy wybierać wśród różnych stanów wykończenia budynku, które różną się od siebie ceną.

Gotowe do zamieszkania

Pierwszą z możliwości kupna domu czy mieszkania jest tak zwana budowa pod klucz. W takim przypadku zakupione przez nas mieszkanie jest całkowicie wykończone, bez konieczności wykończenia lub jakichkolwiek prac remontowych.

Mieszkanie jest w stanie pozwalającym na natychmiastowe wprowadzenie się. Oferty deweloperów różnią się między sobą, jednak w tym standardzie mamy położone podłogi, pomalowane ściany oraz szafy wnękowe. Mogą też być zamontowane szafki kuchenne.

Ze względu na swoje wysokie koszty ciągle nie jest to rozwiązanie popularne w Polsce, ale trzeba przyznać, że z pewnością wygodne.

Firmą budowlaną, która podejmuje się takich inwestycji, jest Ramix.

Ostatnie szlify

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera, możemy zdecydować się również na kupno domu w stanie deweloperskim. Jest to rozwiązanie tańsze od mieszkania pod klucz, ale wymaga naszego udziału w większym zakresie.

Budowa domów w stanie deweloperskim oznacza po prostu doprowadzenie mieszkania do standardu sprzed ostatnich prac wykończeniowych. W mieszkaniu takim – mowa tu apartamentowcach – nie ma podłóg, a jedynie drzwi wejściowe i okna waz z parapetami wewnętrznymi – te są z góry narzucone, otynkowane ściany oraz posadzki wykonane z betonowej wylewki. Poprowadzone są instalacje elektryczne i grzewcze wraz z grzejnikami, a także przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Balkony i tarasy mają położone płytki podłogowe i wykończone balustrady.

Resztę pracy musi wykonać kupujących. Plusem tego rozwiązania jest możliwość decydowania w dużym stopniu co do urządzenia wnętrza mieszkania. Ono samo jest też tańsze niż to całkowicie wykończone.

Własna praca

Możemy też zdecydować się na kupno działki i zlecenie budowy domu odpowiedniej firmie. Jest to rozwiązanie najtańsze spośród trzech opisywanych, jednak wymagać od nas będzie większego udziału w pracach budowlanych. Nawet zatrudniając specjalistów, to my musimy trzymać rękę na pulsie i uzgadniać wszystkie szczegóły, a przynajmniej dużą ich większość.

Budowę domów jednorodzinnych podzielić możemy na kilka etapów. Pierwszy z nich, czyli budowa stanów surowych otwartych, obejmuje powstanie ścian nośnych, słupów i stopów, schodów betonowych oraz konstrukcję dachu wraz z pokryciem. To dość prosty etap prac, który wykonać może jedna firma. Budowa stanów surowych zamkniętych oznacza natomiast montaż drzwi i okien w tak uzyskanej konstrukcji i pozwala na podjęcie kolejnych prac w rodzaju kładzenia odpowiednich instalacji i wykończeń.

Opracowanie:
Koszwały, Spacerowa 3
tel. 507 797 045
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz