Artykuł sponsorowany

Stalowe czy plastikowe – jakie rynny na dom jednorodzinny polecają dekarze z firmy Art-Dach?

Stalowe czy plastikowe – jakie rynny na dom jednorodzinny polecają dekarze z firmy Art-Dach?

Rynny to bardzo istotny element każdej dobrze funkcjonującej połaci dachowej. Obecnie inwestorzy budowlani mają do wyboru 2 podstawowe opcje, czyli produkty wykonane ze stali oraz z PCV. Podejmując decyzję zakupową, warto zwrócić uwagę zarówno na zalety, jak i wady obu materiałów. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać i czy o którymś z rozwiązań można powiedzieć, że jest wyraźnie lepsze?

Czym charakteryzują się rynny stalowe?

Jak sama nazwa wskazuje, rynny tego typu wytwarzane są z wysokogatunkowych stopów stali ocynkowanej. Już na etapie produkcyjnym metal zostaje dodatkowo zabezpieczony poliuretanowymi lub poliestrowymi powłokami ochronnymi w konkretnym kolorze. Taka budowa elementów sprawia, że są one odporne nie tylko na długotrwałe oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale także ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne rynny stalowe projektowane są jako rozwiązanie systemowe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że każdy z elementów idealnie do siebie pasuje.

Wpływa to zarówno na szczelność, jak i na estetykę. Jest to również sprawdzone rozwiązanie technologiczne, które z pewnością zdążyło udowodnić już swoją niebagatelną wartość użytkową. Jeżeli natomiast chodzi o wady, to jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Art-Dach, inwestorzy muszą liczyć się z tym, że rynny takie nie są najtańszą opcją na rynku. Konieczne do poniesienia koszty – w zależności od rodzaju dachu – mogą wynieść od 2000 do nawet 5000 zł za komplet. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są zalety i wady rynien PCV?

Ciekawą alternatywą dla wyrobów metalowych są rynny wykonane z polichlorku winylu, czyli popularnego PCV. Ich sporą zaletą jest bardzo atrakcyjna cena, choć różnice nie są już tak odczuwalne, jak było to kilkanaście lat temu. Systemy rynnowe PCV, podobnie jak ich stalowe odpowiedniki, dostępne są w wielu wariantach – zarówno jeżeli chodzi o średnice, jak i kolorystykę. Produkuje się je w tzw. przekroju kontynentalnym, który z racji tego, że jest głębszy niż stosowany w przypadku systemów stalowych przekrój skandynawski, stanowi najlepszą gwarancję wydajnego odprowadzania wody deszczowej. Rynny PCV nie są natomiast odporne na długotrwałe oddziaływanie promieni UV.

Wraz z upływającym czasem kolor blaknie, a pierwsze efekty tego procesu widać po około 5-7 latach. Doświadczeni dekarze z firmy Art-Dach słusznie zauważają, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z dostępnych rozwiązań jest lepsze. Obie technologie mają swoje zalety i wady, a wszystko uzależnione jest od tego, co chce się osiągnąć. Jeżeli wyznacznik stanowi jak najniższa cena – to warto postawić na system PCV. Jeżeli natomiast budżet pozwala na nieco więcej, praktyczniejsze okażą się rynny metalowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz