Artykuł sponsorowany

Stal kotłowa i jej zastosowanie w energetyce

Stal kotłowa i jej zastosowanie w energetyce

Stal kotłowa to materiał wykorzystywany w rozmaitych gałęziach przemysłu. Stal wysokostopowa doskonale nadaje się do wykonywania prac w podwyższonej temperaturze. Z tego też względu idealnie sprawdza się jako stal na potrzeby energetyki. Materiał do pracy dostarczany jest najczęściej w postaci kołnierzy, rur, prętów bądź odkuwek posiadających w swym składzie około dziewięciu procent chromu oraz jeden procent molibdenu.

Czym kierować się podczas wyboru stali kotłowej?

Podczas pracy kotły narażone są nie tylko na wysoką temperaturę, ale także na warunki środowiskowe, obciążanie bądź nacisk wywierany na dany element. Z tego też powodu nie każda stal nadaje się do każdego typu produkcji. Warto więc zaznajomić się z ich charakterystyką jeszcze przed zakupem. Dzięki znajomości podstawowych wartości możliwe będzie uniknięcie ewentualnej tragedii. 

Przed nabyciem konkretnego typu stali do przemysłu energetycznego, warto upewnić się, że konkretny podgatunek będzie wystarczająco ciągliwy. Stal kotłowa powinna być także odporna na korozję. Bardzo ważne jest, aby dopasować gatunek stali do warunków dominujących podczas pracy. Zdarza się, że domieszki konkretnych metali mogą negatywnie wpływać na właściwości stalowych elementów, a tym samym sprawić, że nie będą one sprawdzać się tak samo w zmieniających się warunkach środowiska.

Konstrukcyjna stal stopowa typu 21HMF to jeden z głównych gatunków stali kotłowych, który przeznaczony jest do pracy w temperaturze do 600 stopni Celsjusza, czyli wpisujących się w wytyczne rynku energetycznego. To jednak nie jedyny rodzaj stali kotłowej, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. Na stronie producenta można znaleźć informacje na temat konkretnych stopów. Na podstawie tych wytycznych podjęcie decyzji powinno stać się znacznie łatwiejsze. W przypadku chęci wyjaśnienia nieścisłości zawsze można skorzystać z porady ekspertów.

Stal kotłowa w energetyce - zastosowanie

Stal wykorzystywana w tej gałęzi przemysłu musi cechować się zdolnością do pracy w temperaturze podwyższonej. Niezwykle istotne jest też to, aby stal na wymienniki ciepła posiadała bardzo wysoką odporność na utlenianie, pęknięcia, a ponadto cechowała się niską rozszerzalnością cieplną. Inne produkty mogą nie sprawdzić się w przemyśle energetycznym.

Stal kotłowa w energetyce wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju części. Wśród nich możemy wyróżnić przegrzewacze wtórne, rurociągi, kolektory parowe i wylotowe. Specjaliści korzystają z wysokiej jakości stali także do tworzenia mniejszych i bardziej precyzyjnych elementów. Produkowane są więc także części turbin, kołnierze, różnego rodzaju złącza oraz wymienniki ciepła

– podpowiada pracownik firmy Polmet, zajmującej się dystrybucją wysokiej jakości stali do przeróżnych gałęzi przemysłu.

W przeciwieństwie do innych rodzajów stali wykorzystywanych, chociażby do tworzenia rozmaitych konstrukcji, na stali kotłowej spoczywa bardzo odpowiedzialna rola. Musi ona zapobiegać powstawaniu różnorodnych odkształceń, a także gwarantować pełną sprawność mechanizmów bez względu na długość pracy, częstotliwość i czas nacisku, bądź niesprzyjające temperatury.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz