Artykuł sponsorowany

Stal jakościowa a jej zastosowanie w energetyce

Stal jakościowa a jej zastosowanie w energetyce

Stale jakościowe używa się do specjalnych zastosowań wymagających odpowiednich własności mechanicznych i fizycznych, odporności na trudne środowiska, wysokie temperatury, ścieranie oraz utleniające działanie niektórych substancji. W tym artykule przedstawimy ich rodzaje oraz pokażemy, w jaki sposób wykorzystywane są w energetyce.

Podział stali ze względu na skład chemiczny

Stale jakościowe są oferowane w różnych podgrupach, które mają odmienne własności oraz przeznaczenie. Najogólniejszy podział wynika jednak ze składu chemicznego. Dzięki niemu wyróżniamy stal niestopową (węglową) oraz stopową. Do rozpoznania odpowiedniego gatunku służy specjalna tabela z wagową zawartością graniczną pierwiastków. Jeżeli w stali ich zawartość jest mniejsza – mamy do czynienia ze stalą niestopową, jeżeli przynajmniej jednego pierwiastka większa – mówimy o stali stopowej.

Stal jakościowa stopowa i niestopowa

Do stali niestopowych (węglowych) jakościowych zalicza się m.in.:

Stale sprężynowe – cechują się dużą granicą sprężystości, wytrzymałością na zmęczenie, wysoką granicą plastyczności i tłumieniem, dzięki czemu nadają się do wyrobu sprężyn, resorów i podkładek sprężynujących.

Stale narzędziowe – używane do nadawania kształtów metalom i tworzywom sztucznym, produkcji papieru, na wiertła i ostrza, a także urządzenia skrawające do obróbki.

Stale kotłowe – idealne do pracy w podwyższonej temperaturze, nawet do 600°C, gdzie warunkiem jest zachowanie identycznych właściwości wytrzymałościowych jak w temperaturze pokojowej.

Stale do nawęglania – po zabiegu obróbki cieplno-chemicznej otrzymuje się twardą i odporną na zużycie ścierne powierzchnię wyrobu, ale przy zachowaniu odpowiednio dużej ciągliwości rdzenia, dlatego najczęściej stosowane są na koła zębate.

Stale do ulepszania cieplnego – są bardziej wytrzymałe na rozciąganie, plastyczne i odporne na pękanie przy obciążeniach dynamicznych niż stale konstrukcyjne. W większości przypadków zawierają takie pierwiastki, jak: mangan, chrom, krzem, nikiel, molibden, wolfram, wanad i bor.

Zastosowanie stali jakościowej w energetyce

Stal jakościowa wykorzystywana jest powszechnie w branży energetycznej m.in. przy produkcji rur i przewodów przegrzewaczy, rur kotłowych, prętów okrągłych, płaskowników, odkuwek, kotłów parowych, zbiorników ciśnieniowych, walczaków, elementów turbin parowych, gazowych oraz budowie nowych bloków energetycznych. Jedną z firm oferujących stal jakościową dla przedsiębiorstw energetycznych oraz petrochemicznych jest hurtownia stali jakościowej Polmet, której towary posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty, a zamówienia realizowane są kompleksowo oraz terminowo.  

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz