Materiał Partnera

Stacje paliw – jak spełniają oczekiwania nowoczesnych konsumentów?

Stacje paliw – jak spełniają oczekiwania nowoczesnych konsumentów?

Stacje paliw są dobrze znane wszystkim kierowcom. Działają niemal w każdym miejscu na świecie. Oferują swoje usługi przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Niejednokrotnie ratują podczas podróży. Obecnie jednak to nie tylko możliwość zakupu paliwa, ale także podstawowych produktów spożywczych i akcesoriów samochodowych. Jak stacje paliw zachęcają do skorzystania z ich usług?

Klucz do sukcesu – zaspokojenie potrzeb klientów

Podstawową zasadą handlu niezależnie od biznesu jest poznanie potrzeb klientów i zaoferowanie im czegoś, czego nie otrzymają u konkurencji. Musi to być coś, co sprawia, że klient zatrzyma się na konkretnej stacji benzynowej. Może być to np. dodatkowa oferta sprzedaży artykułów spożywczych. Warto zauważyć, że stacje paliw nie są objęte wprowadzonym w Polsce zakazem handlu w niedziele niehandlowe. Jest to ratunek, kiedy przed weekendem w biegu codziennych obowiązków wypadnie z głowy zakup wody mineralnej, słodkości do kawy, płynu do spryskiwaczy. Niewątpliwie ważna jest miła obsługa. Znacznie chętniej odwiedza się miejsca, które dobrze się kojarzą.

Tym, czym stacja benzynowa może wyróżniać się na tle konkurencji, może być także organizacja imprez okolicznościowych: przyjęć komunijnych, urodzinowych czy chrzcin.  

Czy cena ma wpływ na wybór stacji benzynowej?

Pieniądze są czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wybory człowieka. Społeczeństwo uwielbia niskie ceny, a możliwość zaoszczędzenia nawet niewielkich kwot często jest jednym z kryteriów, które wpływają na wybór stacji benzynowej. Konkurencyjne ceny benzyny bezołowiowej, oleju napędowego czy autogazu LPG mogą być dla niektórych klientów ważniejsze, niż wszystkie dodatkowe usługi.

Zarządzanie stacją paliw – wymagający klienci

Jak podkreśla właścicielka stacji benzynowej Baroma prowadzenie biznesu, jakim jest własna stacja paliw, coraz częściej współcześnie przypomina prowadzenie sklepu, w którym – oprócz standardowego asortymentu – sprzedawane jest także paliwo. Współcześni konsumenci – w tym przypadku kierowcy – przyzwyczajeni są już do pewnego standardu, który należy im zapewnić, aby nie korzystali z usług konkurencji. „Kierowcy nie tylko tankują swój samochód. Absolutnie konieczne jest, aby mieli możliwość zakupienia napoju na czas podróży, drobnych przekąsek czy akcesoriów samochodowych. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o zabraniu w trasę płynu do chłodnicy. W takich przypadkach stacja benzynowa ratuje kryzysową sytuację” – wyjaśnia.

Czy obecnie stacje benzynowe są biznesem, który zadowala współczesnego konsumenta? Patrząc na całą ofertę rynkową, można pokusić się o stwierdzenie, że tak, stacje potrafią sprostać wysokim oczekiwaniom klientów i robią to doskonale, lepiej niż nie jeden sklep wielobranżowy. Na profesjonalnych stacjach benzynowych klienci zaopatrzą się w paliwo, oleje hydrauliczne, oleje do pił spalinowych i kosiarek, a także smary i żarówki samochodowe. Jest tam wszystko, czego potrzebuje kierowca w trasie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz