Artykuł sponsorowany

Środki ochrony indywidualnej - wszystko co musisz wiedzieć

Środki ochrony indywidualnej - wszystko co musisz wiedzieć

Podstawowym celem środków ochrony indywidualnej jest ochrona zdrowia oraz życia pracowników. Są to środki, które przewidziane są do noszenia przez pracowników w celu jego ochrony przed wszelkim zagrożeniem wynikającym z podejmowanej pracy. Na rynku mamy do wyboru szeroką paletę przeróżnych środków ochrony indywidualnej. Jakie są więc ich rodzaje oraz do czego służą. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu na temat tychże środków.  

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej to w skrócie każdy sprzęt przeznaczony do noszenia oraz używania przez pracownika w trakcie wykonywania danej pracy. Mają na celu ochronę pracownika przed wszelkimi zagrożeniami, które mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz higienę pracy. Stosuje się je w branżach, w których pracownik narażony jest na niebezpieczeństwo wynikające z na przykład pracy na wysokościach bądź pracy w pomieszczeniach oraz z wykorzystaniem narzędzi o wysokiej temperaturze. Chcąc dowiedzieć się dokładnie o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej, warto udać się na szkolenia BHP, organizowane przez firmę NDN-BHP JACEK LICHMAN, AKADEMIA NDN - BHP.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Odzież ochronna: kombinezony, kurtki, bluzy, kamizelki, spodnie, fartuchy, płaszcze, peleryny, osłony tułowia, osłony głowy i karku. Środki ochrony głowy: hełmy ochronne, hełmy ochronne z wyposażeniem dodatkowym, czapki, kaptury, berety, inne nakrycia głowy. Środki ochrony nóg: buty z ocieplaną podszewką, które mają ochronić ciało przed zimnem, półbuty, w tym ze stalowymi noskami (na przykład dla spawaczy, murarzy, zbrojarzy), saperki, półsaperki, kalosze chroniące stopy przed zamoczeniem, kalosze elektroizolacyjne, obuwie filcowo-gumowe, ochraniacze stopy narażonej na działanie iskier i odprysków metali (na stanowisku pracy spawacza), ochraniacze kolan (np. na stanowisku pracy brukarza). Środki ochrony rąk: rękawice ochronne, ochraniacze palców, ochraniacze dłoni, ochraniacze nadgarstka, ochraniacze przedramienia. Środki ochrony twarzy i oczu: okulary, gogle, osłony twarzy, w tym przyłbice oraz tarcze. Środki ochrony układu oddechowego: sprzęt oczyszczający do pracy ciągłej, w tym maski, półmaski filtrujące, pochłaniające i filtrujące z elementami pochłaniającymi, sprzęt izolujący do pracy ciągłej, zasilany powietrzem z czystego źródła, sprzęt ucieczkowy izolujący, aparaty powietrzne butlowe i regeneracyjne. Ochronniki słuchu: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe. Środki ochrony przed upadkiem z wysokości: linki bezpieczeństwa, pasy biodrowe, uprzęże (przykładowo szelki bezpieczeństwa z podsystemem łącząco-amortyzującym mogącym zawierać również urządzenia samohamowne). Dermatologiczne środki ochrony indywidualnej: osłaniające skórę (kremy, pasty, maści), oczyszczające skórę, regenerujące skórę.

Opracowanie:
Bolszewo, św. Huberta 17E lok. 2
tel. 696 479 697
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz