Materiał Partnera

Sprzęt do radiologii - analogowy i cyfrowy

Sprzęt do radiologii - analogowy i cyfrowy

Badanie rentgenowskie jest jedną z najpopularniejszych metod diagnostyki obrazowej. Dzięki niemu można szybko i w łatwy sposób znaleźć źródło dolegliwości pacjenta oraz ocenić stan praktycznie wszystkich narządów. W pracowniach radiologicznych wykorzystuje się dwa rodzaje sprzętu. Są to urządzenia cyfrowe oraz analogowe. Czym się one charakteryzują? Dowiedz się więcej.

Badania radiologiczne – co to takiego?

Badania radiologiczne są powszechnie nazywane badaniami RTG. Wykorzystują one promienie rentgena, aby utrwalać obraz na specjalnego rodzaju nośnikach. Dzięki nim można zobaczyć, jak wyglądają narządy wewnętrzne czy układ kostny. Często wykonuje się np. prześwietlenie klatki piersiowej, złamanych kończyn, zębów czy gruczołów piersiowych.

To, jak zostanie przedstawiony wynik badania, zależy od jakości i możliwości sprzętu diagnostycznego znajdującego w pracowni radiologicznej. Zdjęcie rentgenowskie może zostać utrwalone na specjalnej błonie, płycie fosforowej lub detektorze, który został pokryty związkami selenu. Jeśli obraz jest zapisywany na błonie, będzie ona wymagała specjalnej obróbki – bardzo podobnej do tej, która jest wykonywana podczas wywoływania zdjęć. Natomiast wynik utrwalony na detektorze czy płycie fosforowej jest automatycznie przetwarzany i od razu widoczny na ekranie monitora komputerowego.

Analogowe i cyfrowe urządzenia do badań RTG

W przypadku analogowej aparatury RTG zdjęcie należy wywołać właśnie ze specjalnej błony. W pracowniach radiologicznych w Polsce tego typu sprzęt jest nadal najpopularniejszy. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że postępujący proces cyfryzacji i możliwości wykorzystania komputerów spowodują, że niedługo zostanie on zastąpiony przez sprzęt cyfrowy.

Dlaczego warto wykorzystywać urządzenia cyfrowe do badań RTG?

„Badanie RTG ma na celu zobrazowanie narządów wewnętrznych. Lekarzom oraz samym pacjentom zawsze zależy na jak najbardziej wiarygodnym wyniku. Modele cyfrowe zapewniają dużo lepszą jakość obrazu. Z uwagi na fakt, że obraz jest wysyłany na ekran monitora, można dokonywać jego obróbki, aby był jeszcze bardziej wyraźny” – mówi specjalista z firmy  eMtiM.

Wyniki badań RTG przeprowadzonych przy użyciu cyfrowego sprzętu można także archiwizować w pamięci komputera, co jest znaczymy ułatwieniem. Ponadto warto podkreślić, że czas wykonywania takiego badania jest o wiele krótszy niż w przypadku wykorzystywania aparatury analogowej. Ma to niemałe znaczenie, gdyż niewskazana jest długa ekspozycja ciała na promienie rentgena. Na rynku dostępne są także modele pośrednie, czyli takie, które wykonują zdjęcie metodą analogową, a następnie przetwarzają je na wersję cyfrową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz