Materiał Partnera

Sprzedaż działek – o czym warto pamiętać?

Sprzedaż działek – o czym warto pamiętać?

Sprzedaż działek pozbawionych nieruchomości często wydaje się na tyle łatwa, że nie angażuje się w nią osób postronnych, takich jak pośrednicy, doradcy czy rzeczoznawcy. Warto jednak wiedzieć, iż właśnie z tego powodu wiele osób jest stratnych na sprzedaży, gdyż nie są w stanie odpowiednio wycenić wartości swojej ziemi. Nie mając doświadczenia w sprzedaży nieruchomości, bardzo łatwo można zostać oszukanym. Często też sprzedaż przedłuża się ze względu na niekompletną dokumentację, dlatego też lepiej zawczasu dobrze się do tego przygotować.

Przyszłe inwestycje w gminie

Świat ciągle się rozwija i idzie naprzód. Jeżeli nie posiadamy wsparcia profesjonalnego doradcy prawnego w zakresie sprzedaży nieruchomości, musimy pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności udać się do gminy i sprawdzić plan przyszłych inwestycji w okolicy miejsca, w którym znajduje się działka. Plany te zwykle są na kilka lat do przodu, a mają duży wpływ na cenę nieruchomości. Budowanie dróg ułatwiających dojazd do działki, sąsiednich osiedli, przedszkoli i szkół, będzie dodatkowym atutem. Wiele osób sprzedających działki nie bierze tego pod uwagę, zaniżając jej wartość do ceny aktualnie panującej na rynku. Do sprzedaży będzie potrzebne zaświadczenie z gminy o planie zagospodarowania przestrzennego terenu działki lub jego braku, dlatego przy okazji jego wyciągania można spytać również o najbliższą okolicę.

Nie bój się skorzystać z pomocy!

Choć pośrednicy nieruchomości pobierają wysokie opłaty za swoje usługi, gdyż jest to określony procent od uzyskanej za działkę kwoty, rzeczoznawcy i konsultanci wcale nie wypadają tak drogo. Zazwyczaj wycena niezabudowanej działki waha się od 400 do 900 złotych. W przypadku wyceny większej ilości działek w sąsiedztwie koszt może wynieść nawet poniżej 150 złotych za jedną. Mając do dyspozycji oficjalną wycenę sporządzoną przez rzeczoznawcę, kupujący nie ma podstaw, aby w znacznym stopniu się targować. W takich sytuacjach można zyskać nawet dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Gdzie szukać doradcy?

Porady prawne związane ze sprzedażą nieruchomości są świadczone przez setki jak nie tysiące biur w Polsce. Ważne jest, aby zdecydować się na firmę, która prowadzi swoją działalność od lat. Dobrym przykładem może być biuro NIERUCHOMOŚCI I.M. OSIŃSCY, które działa od 1989 roku na terenie całego kraju. Na stronie internetowej biura można znaleźć nie tylko certyfikaty, ale również bardzo pozytywne i autentyczne referencje. Zarówno wycena, jak i konsulting są prowadzone przez profesjonalistów w swojej branży.

Wycena – i co dalej?

Po prawidłowej wycenie ziemi doradca może również przekazać szereg wskazówek związanych z samą sprzedażą. Warto spytać go o podstawowe elementy, takie jak prawidłowe sporządzenie dokumentacji.

Najważniejsze dokumenty przy sprzedaży działki:

  • odpis z księgi wieczystej
  • wypis z rejestru gruntów
  • zaświadczenie o przeznaczeniu działki (lub jego braku) w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
  • podstawa nabycia nieruchomości

Opracowanie:
Gdynia, Świętojańska 93 lok. 7
tel. 58 620 12 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz