Materiał Partnera

Sprężarki śrubowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

Sprężarki śrubowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

Sprężarki śrubowe to urządzenia, które są wykorzystywane między innymi w przemyśle. Ich wysoka wydajność sprężania powietrza pozwala na zastosowanie ich w różnych procesach. Na rynku można wyróżnić w pełni zautomatyzowane urządzenia, które są wyposażone w zdalne sterowane osuszacze czy instalacje chłodnicze lub adsorpcyjne. Bardzo pożądane jest wykorzystywanie sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności, które gwarantują najlepsi dystrybutorzy – w ich ofercie można znaleźć produkty znanej marki Atlas Copco.

Czym są sprężarki śrubowe?

Sprężarkami śrubowymi określa się grupę bardzo wydajnych urządzeń, które skonstruowane są tak, aby wytwarzały sprzężone powietrze. To właśnie od ich konstrukcji zależy, jakie ciśnienie będzie miał sprężany gaz. Najbardziej skomplikowane, a także najmocniejsze sprężarki śrubowe wykorzystuje się w przemyśle. Ich zastosowanie jest bowiem bardzo szerokie. Z tej technologii korzysta wiele firm z branż: petrochemicznej, maszynowej, elektronicznej, metalurgicznej, dziewiarskiej a także morskiej, lotniczej, medycznej czy spożywczej, w których wykorzystuje się sprężarki śrubowe bezolejowe – nie emitują one drobinek oleju do otoczenia, co pozwala na zachowanie sterylność procesów wytwórstwa artykułów spożywczych. Sama technika działania sprężarek śrubowych jest bardzo prosta: dzięki wyposażeniu w wirnik wypukły i wirnik wklęsły, które obracają się względem siebie, wytwarzania jest większa objętość gazu.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Szerokie zastosowanie przemysłowe sprężarek wynika z możliwości zastosowania ich w różnych sytuacjach. Należą do nich działania związana z koniecznością zwiększenia gęstości czynnika gazowego, podniesienia ciśnienia, podwyższenia temperatury czynnika gazowego czy też wymuszenia przepływu powietrza. Sprężarki śrubowe, a także tłokowe czy bezolejowe wykorzystuje się między innymi przy obsłudze narzędzi pneumatycznych, przy oczyszczaniu powierzchni sprężonym powietrzem czy przy wielu procesach przemysłowych, które wymagają zastosowania gazu z odpowiednio wysokim ciśnieniem. Zakres wykorzystania tej technologii jest bardzo szeroki, co powoduje, że firmy z różnych branż podejmują stałą współpracę serwisowo-montażową z dystrybutorami sprężarek, np. liderem sprzedaży sprężarek śrubowych, tłokowych, a także instalacji pneumatycznych w Polsce, firmą Kompresor Service.

Budowa sprężarki śrubowej

Jednym z najbardziej innowacyjnych producentów urządzeń do sprężania powietrza jest szwedzka firma Atlas Copco – ich produkty sprzedają oraz serwisują tylko najlepsi dystrybutorzy doskonale znający każdy szczegół konstrukcyjny urządzeń. Sprężarki śrubowe zbudowane są między innymi ze zbiorników separatora oleju, silników elektrycznych, stopni śrubowych, przekładni pasowych, zaworów ssących, filtrów powietrza, separatorów oleju, filtrów oleju, a także z chłodnic oleju oraz powietrza i paneli sterujących – pozwalają one na pełną automatyzację pracy i odpowiednią kalibrację. Przykładowe urządzenia posiadają silnik o mocy 11 kW z wydajnością maksymalną 103 m3/h oraz ciśnieniem maksymalnym 12,5 bar natomiast sprężarka z dedykowanym falownikiem serii VSD+ będzie posiadać wydajność od 26 do 118 m3/h oraz generować oszczędności na zużywanej energii elektrycznej do 50%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz