Artykuł sponsorowany

Sprawne hamulce to podstawa — garść informacji o układzie hamulcowym w samochodzie

Sprawne hamulce to podstawa — garść informacji o układzie hamulcowym w samochodzie

Hamulce czy też cały układ hamulcowy znajdujący się w samochodach to element, który koniecznie musi być sprawny, ponieważ ma on ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas użytkowania pojazdu. W naszym artykule postaramy się przybliżyć nieco charakterystykę całego układu hamulcowego, a także sprawdzimy, jakie usterki mogą w nim wystąpić oraz co powinniśmy zrobić, gdy się one pojawią.

Czym jest układ hamulcowy?

Definicja układu hamulcowego w samochodzie określa jasno, iż jest to zbiór podzespołów odpowiedzialnych za zatrzymywanie samochodu. W skład całego układu hamulcowego wchodzą między innymi klocki i tarcze hamulcowe, zaciski, pompa hamulcowa, przewód elastyczny i ciśnieniowy, bębny oraz oczywiście pedał hamulca. Zasada działania układu hamulcowego jest bardzo prosta, ponieważ po wciśnięciu przez kierowcę samochodu pedału hamulca uruchamia on szereg czynności, dzięki którym ostatecznie nasz pojazd zacznie zwalniać po to, by zatrzymać się w określonym momencie. Standardowy układ hamulcowy dzielimy na roboczy oraz ręczny (dodatkowy).

Jakie wyróżniamy rodzaje układów hamulcowych?

W zależności od rodzaju samochodu wyróżniamy trzy odrębne typy układów hamulcowych. Pierwszym z nich najpopularniejszy i najczęściej spotykany układ hamulcowy zwany hydraulicznym. Tego rodzaju system znajdziemy praktycznie w każdym rodzaju samochodu osobowego, zaś zasada jego działania polega po prostu na wciśnięciu pedału hamulca. Następnie płyn hamulcowy zostanie wtłoczony do cylindrów i włączy klocki oraz tarcze hamulcowe, unieruchamiając tym samym cały pojazd. Jest to rodzaj układu hamulcowego, który wyposażony jest zarówno w hamulec roboczy, jak i ręczny (znajdujący się tuż obok siedzenia kierowcy).

Drugim typem układu hamulcowego jest tak zwany układ pneumatyczny bądź powietrzny, który znajduje się zwykle w dużo cięższych pojazdach w porównaniu do tradycyjnych samochodów. Są to m.in. autobusy, ciągniki czy samochody ciężarowe. System ten posiada hamulec roboczy, postojowy, zwalniający oraz pomocniczy, zaś sam proces hamowania uruchamiany jest poprzez zmniejszenie ciśnienia w przewodach hamulcowych po uprzednim wciśnięciu pedału hamulca. Istnieje również trzeci, nieco inny typ układu hamulcowego, czyli mechaniczny (najazdowy) dotyczący małych przyczepek, które dołączane są do naszych samochodów. Zatrzymanie przyczepy polega na napieraniu jej na nasz pojazd w momencie hamowania samochodu, przez co zatrzyma się ona wraz z nim.

Jakie typy usterek występują w układzie hamulcowym i jak im przeciwdziałać?

Istnieje wiele sygnałów informujących nas o tym, że z naszym układem hamulcowym dzieje się coś niedobrego. Przede wszystkim są to takie oznaki jak ściąganie pojazdu na bok podczas hamowania, piszczenie hamulców oraz drgania występujące na kierownicy. Oprócz tego hamulce mogą nie reagować w żaden sposób na wciśnięcie przez nas pedału hamulca z powodu przerwania przewodów w całym układzie lub po prostu z powodu braku płynu hamulcowego. Wszystkie usterki związane z układem hamulcowym pomogą nam w skuteczny sposób naprawić pracownicy firmy Auto Dan-Mot z Tarnobrzegu. Poza mechaniką samochodową zajmują się oni również m.in. naprawami blacharsko-lakierniczymi oraz serwisem instalacji LPG.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz