Artykuł sponsorowany

Sprawdź, jak wygląda transport krwi potrzebnej do przeprowadzenia transfuzji

Sprawdź, jak wygląda transport krwi potrzebnej do przeprowadzenia transfuzji

Wiele osób, które oddaje krew, często nie zastanawia się, co dzieje się z nią dalej. Oczywiście, w ten sposób ratują życie wielu osobom, jednak stacja krwiodawstwa to dopiero początek drogi. I właśnie ta droga, a właściwie odpowiedni transport krwi z placówki do szpitala, odgrywa tutaj kluczową rolę. To właśnie odpowiednie zabezpieczenie cennego płynu ustrojowego ma ogromne znaczenie dla utrzymania wielu parametrów we krwi.

W jakich sytuacjach konieczne jest przetaczanie krwi?

Zanim jednak dowiesz się, w jakich warunkach „podróżuje” krew, którą oddałeś, powinieneś sprawdzić, w jaki sposób wykorzystuje się krew na świecie. Każdego dnia, w każdym szpitalu na Ziemi ktoś potrzebuje transfuzji krwi. Transfuzja, zwana również przetaczaniem krwi, to zabieg, który polega na uzupełnieniu składników krwi w organizmie pacjenta. To poważna procedura medyczna, w związku z tym warto wiedzieć, w jakich sytuacjach może dojść do konieczności przetoczenia krwi. Kluczową kwestią jest tutaj zgodność parametrów krwi przetaczanej z dokumentacją pacjenta, a więc czynnik rH oraz grupa krwi.

Transfuzji krwi często wymagają pacjenci z rozległymi obrażeniami i krwotokiem, które mogą być wynikiem między innymi wypadków komunikacyjnych. Poważny krwotok, który wystąpi podczas zabiegu chirurgicznego lub operacji, również jest wskazaniem do przetoczenia krwi. Co więcej, cenny płyn ustrojowy jest nieocenioną pomocą dla osób, które chorują na choroby przewlekłe, takie jak białaczka, anemia, choroby szpiku kostnego, a także nowotwory. Czasem zdarza się również tak, że fizjologiczne krwawienie po porodzie przekształca się w poważny krwotok i świeżo upieczona mama również potrzebuje transfuzji.

Jak wygląda transport krwi?

Aby każdy pacjent, który potrzebuje przetoczenia krwi, mógł zostać poddany temu zabiegowi, szpital musi mieć na stanie odpowiednią grupę krwi. Nieocenioną pomocą są w tej sytuacji firmy zajmujące się transportem krwi i osocza. Przewóz materiału biologicznego jest bowiem dużym wyzwaniem, wszak cenny płyn ustrojowy musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Najważniejsze jest tutaj utrzymanie odpowiedniej temperatury, dlatego też krew jest przewożona w specjalistycznych samochodach. O stworzenie idealnych warunków dla krwi podczas transportu może zatroszczyć się firma Sani-Trans-Med. Istotną rolę odgrywa również czas, a także unikanie drgania, które może prowadzić do hemolizy, czyli przedwczesny i nieprawidłowy proces rozpadu czerwonych krwinek. Jak widać, bohaterami są zarówno osoby, które oddają krew, jak i te, które zajmują się jej transportem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz