Sprawdź, co oznaczają branżowe terminy z zakresu obróbki metali

Sprawdź, co oznaczają branżowe terminy z zakresu obróbki metali
Budowa domu to skomplikowany, długotrwały i kosztowny proces. Wykorzystuje się w nim różnego rodzaju materiały, od tak oczywistych jak beton, pustaki czy bloczki wapienne, po drewno i elementy metalowe. Szczególnie te ostatnie wymagają czasami precyzyjnej obróbki. Wykonawcy, nawet jeśli informują o przeprowadzanych pracach, często posługują się branżowymi terminami, które laikom niewiele wyjaśniają. Warto te terminy wcześniej poznać, by móc skutecznie kontrolować proces budowy i wykończenia domu. 

W zakresie obróbki metali wynajęci fachowcy mogą posługiwać się takimi określeniami jak: szlifowanie, frezowanie, toczenie, kucie i gięcie.

Szlifowanie

Niby każdy słyszał ten termin, ale zapewne nie wszyscy orientują się w szczegółach. Oczywiste jest, że chodzi o osiągnięcie gładkiej powierzchni obrabianego materiału. Jednak to nie wszystko, gdyż za pomocą szlifowania można także nadać metalowi odpowiedni wymiar oraz kształt. Na budowie najczęściej wykorzystywane będą do szlifowania różnego rodzaju elektronarzędzia. Do małych powierzchni wystarczą zwykłe szlifierki kątowe, przy większych powierzchniach natomiast sprawdzają się szlifierki oscylacyjne. Ponadto używa się również wiertarek z odpowiednimi końcówkami szlifierskimi.

Frezowanie

Czynność zaliczana do obróbki skrawaniem, przeprowadzana za pomocą maszyny zwanej frezarką. W ten sposób można nadać materiałowi odpowiedni kształt lub rozmiar. Frezowanie umożliwia obrabianie nie tylko powierzchni płaskich, ale także o kształtach z rowkami (np. gwintów, kół zębatych itp.).

Toczenie

To określenie nie zawsze musi odnosić się do przemieszczania dużych, okrągłych przedmiotów. W przypadku toczenia wykonawcy mają najczęściej na myśli rodzaj obróbki skrawaniem z wykorzystaniem maszyny zwanej tokarką. To bardzo przydatne urządzenie, które sprawdza się przy obróbce różnego rodzaju wałków, stożków, kul lub gwintów.

Kucie

To plastyczna obróbka materiału. Nierzadko kucie wykonywane jest ręcznie, poprzez uderzenia, które mają nadać obrabianemu materiałowi pożądany kształt i strukturę. Czasami wykorzystuje się do tego również maszyny takie jak prasy lub kuźniarki.

Gięcie

Łatwo się domyślić, co oznacza ten termin, jednak warto dokładniej przyjrzeć się temu określeniu. Chodzi o nadanie materiałowi trwałych zmian krzywizny, ale bez zmiany jego wymiarów poprzecznych. Nierzadko wykorzystuje się do tego urządzenia zwane zaginarkami. To oczywiście przykład tylko kilku określeń, jakie można usłyszeć z ust wykonawcy, pracującego przy budowie domu. Tak naprawdę zakres prac związanych z obróbką materiałów zależy od konkretnego projektu budynku oraz od wymagań danego inwestora.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz