Materiał Partnera

Sposoby zastosowania Miki

Sposoby zastosowania Miki

Malarze, konserwatorzy oraz inni specjaliści zajmujący się sztuką i dekoracjami w swojej pracy wykorzystują bardzo szeroką gamę naturalnych surowców. Jednym z nich jest mika, która stosowana jest również bardzo powszechnie w przemyśle.

Mika – co to takiego?

Miki, zwane również łyszczykami, to minerały zaliczane do gromady krzemianów. Zaliczamy do nich między innymi muskowit, biotyt, flogopit, paragonit czy ferycyt. Nazwa „mika” pochodzi od łacińskich słów „mica” oznaczającego ziarno lub „micare” – „błyszczeć”.

Właściwości miki

Poszczególne rodzaje miki mają bardzo podobne wzory chemiczne i właściwości. Dzielimy je na miki jasne (bezbarwne, srebrzystobiałe i żółtawe) oraz ciemne (ciemnoszare, brunatne i czarne). Odznaczają się one doskonałą łupliwością, gęstością od 2,75 do 3,4 g/cm3, są niepalne, odporne na temperaturę, czynniki chemiczne i nie starzeją się – nie ciemnieją z upływem czasu, ani nie oksydują. Ponadto posiadają dobre właściwości dielektryczne. W Polsce miki występują w pegmatytach na Dolnym Śląsku, są również wydobywane w Rosji, Kanadzie oraz Indiach.

Gdzie stosowane są miki?

Miki powszechnie stosowane są do dekoracji – stanowią jeden ze składników farb, używanych do ozdobnych wymalowani we wnętrzach oraz na elewacjach budynków, czy np. do liter nagrobnych. Ze względu na swą odporność mogą stanowić idealną alternatywę dla płatków złota. Mikę o takim zastosowaniu znajdziemy w ofercie firmy Edan, specjalizującej się w sprzedaży artykułów pozłotniczych i konserwatorskich. Mika ma również wiele innych zastosowań, wykorzystuje ją się również w charakterze:

  • dielektryka w kondensatorach o małej pojemności
  • izolacji elementów elektronicznych
  • składnika do produkcji gumy, papieru przemysłowego, tapet, tworzyw sztucznych, lakierów i innych materiałów
  • wypełniacza do środków ochrony roślin
  • składnika do produkcji okienek w licznikach Geigera
  • Składnika kosmetyków naturalnych, np. pudrów

Miki są również bardzo cenione przez kolekcjonerów minerałów, zaś fuchsyt, czyli muskowit chromowy wykorzystywany jest w charakterze kamienia ozdobnego oraz surowca rzeźbiarskiego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz