Materiał Partnera

Sposoby udrażniania kanalizacji

Sposoby udrażniania kanalizacji

Udrażnianie kanalizacji profesjonalnymi metodami wymaga stosownych narzędzi. O ile łatwo jest odetkać domową ubikację dostępnymi w supermarketach środkami chemicznymi, o tyle w pionach wielopiętrowych bloków czy w wielkopowierzchniowych biurach, gdy coś utknie, może wpłynąć na zapach i działanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w całym budynku. Jakie są sposoby udrażniania kanalizacji przez profesjonalistów? Jakich urządzeń się do tego używa?

Udrażnianie kanalizacji

Wystarczy chwila nieuwagi i wrzucenie do ubikacji czegoś nieodpowiedniego. Może to zrobić niesforny klient, przemęczony pracownik czy nieuważna ekipa sprzątająca. Środki higieny osobistej, zwinięte w kulkę ręczniki, resztki stałego posiłku – wszystko to może zapchać cały pion rur kanalizacyjnych. W takim wypadku w całym budynku pojawiają się problemy z podwyższeniem stanu wody w muszlach klozetowych, brzydki zapach, a czasem płyny wylewające się w niespodziewanych miejscach.

Aby udrożnić kanalizację w budynku, warto wezwać doświadczoną firmę hydrauliczną, taką jak Jar-Co Jarosława Kasperka z Małopolski. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi w krótkim czasie, nawet w niesprzyjających warunkach jej pracownicy udrożnią kanalizacje.

Przy problemach z ustaleniem, co spowodowało zator i przed wyborem metody, część hydraulików stosuje kamery, które wpuszczane są w kanalizację cienkimi przewodami. W ten sposób można określić nie tylko, gdzie znajduje się element zatykający, ale też stan rur i połączeń, ilość osadu i kamienia na nich (a więc przy okazji potrzebę konserwacji) oraz ich przebieg.

Metoda mechaniczna

Aby mechanicznie udrożnić kanalizację, stosuje się specjalne spirale o średnicy od 16 do 100 mm, których długość może sięgać nawet 4,5 metra. Posiada ona wbudowany napęd i sprzęgło, które wspiera jej obsługę. Dzięki temu hydraulik jest w stanie odetkać złogi, które znajdują się na wysokości (lub poniżej) niemal dwóch pięter – niezależnie, czy czyści zlew, kratkę odpływową, czy toalety. Może też je zniszczyć, przedziurawić czy przepołowić – liczy się efekt, czyli udrożniona kanalizacja.

Metoda bakteriologiczna

Metoda bakteriologiczna do udrażniania kanalizacji może być używana samodzielnie lub w połączeniu z metodą mechaniczną. Polega ona na tym, że do instalacji kanalizacyjnej wrzuca się bakterie, które rozkładają złogi na mniejsze elementy albo zmiękczają je. Po tym element zatykający można z łatwością wypchnąć jedną z pozostałych dwóch metod.

Metoda ciśnieniowa

Aby odetkać rury, można też w nie wtłoczyć wodę pod ciśnieniem. Sprawdza się to szczególnie przy usuwaniu osadów czy tłuszczu z rur, ale też twardych zastojów. Wodę puszcza się w rury kanalizacyjne z węża. Jeśli to możliwe, z drugiego końca rury strumień powinien być odsysany, aby wyłapać blokadę.

Metoda chemiczna

Półprofesjonalną metodą udrażniania kanalizacji jest używanie środków chemicznych na bazie soli kaustycznej. W ten sposób można odetkać zatory znajdujące się płytko, najczęściej w syfonach

Opracowanie:
Witkowice, Dębowa 19
tel. 781 909 141
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz