Materiał Partnera

Sposób na tańsze trasy, czyli o optymalizacji tras w pigułce

Sposób na tańsze trasy, czyli o optymalizacji tras w pigułce

Transport to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki w Polsce. Zgodnie z danymi GUS oraz Biura ds. Transportu Międzynarodowego na naszym rodzimym rynku istnieje w sumie blisko 240 tysięcy firm transportowych. Największy udział wśród nich mają firmy z kategorii transportu drogowego, które obsługują blisko 70% wszystkich przewozów na terenie kraju i generują około 10% PKB. Bez transportu nie można również wyobrazić sobie rozwoju innych gałęzi gospodarki – handlu, rolnictwa, przemysłu, budownictwa. Koszty przewozu są jedną z głównych składowych, wpływających na ostateczny koszt danego produktu lub usługi, dlatego istotne jest takie zaplanowanie przejazdu, by generowane w jego trakcie koszty były jak najniższe.

Na czym polega optymalizacja trasy?

Proces optymalizacji trasy polega na wyborze trasy z uwzględnieniem wszystkich danych wpływających na koszty transportu (np. koszty paliwa, koszty pracy kierowcy). Przez długi czas zadanie to było realizowane w całości przez pracowników działów logistycznych firm przewozowych. Największą trudnością, która towarzyszy planowaniu tras jest fakt, iż sieć dystrybucji zmienia się praktycznie bezustannie – dlatego proces ich optymalizacji powinien być wykonywany na bieżąco, co przy bardzo dużej ilości danych, które wziąć pod uwagę przy realizacji każdego zamówienia, jest niemal niewykonalne dla człowieka. Obecnie coraz częściej do użytku wprowadza się oprogramowanie, którego zadaniem jest wspieranie logistyków w pracy. Jednym z takich programów jest SkyLogic Transport.

Jak funkcjonuje program SkyLogic?

SkyLogic jest programem stworzonym jako wsparcie dla działów logistycznych. Umożliwia on optymalizację tras za pomocą bieżących danych, takich jak czas potrzebny do realizacji dostawy (obliczany na podstawie średniej prędkości pojazdu lub pojazdów, długości trasy oraz czasu potrzebnego na wykonanie czynności takich jak załadunek i rozładunek), ładowność pojazdów i wyposażenie niezbędne do transportu, czy czas pracy kierowcy. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne oszacowanie kosztów transportu. Mimo że program dokonuje obliczeń automatycznie, wybierając najbardziej korzystne warianty, możliwe jest manualne modyfikowanie wyznaczonych tras oraz planowanie ich z uwzględnieniem różnych scenariuszy.

Zalety korzystania z komputerowej optymalizacji tras

Korzystanie z programów takich jak SkyLogic niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, między innymi:

  • Zmniejszenie kosztów działań logistycznych do 26% poprzez redukcję czasu potrzebnego na zaplanowanie tras
  • Wyższą efektywność wykorzystania floty i ograniczenie kosztów jej eksploatacji
  • Skrócenie długości tras od 5 do 45%
  • Ograniczenie emisji spalin do środowiska

SkyLogic posiada również inne funkcje, czyniące z niego kompletne narzędzie do zarządzania transportem, w tym między innymi obsługę zleceń czy analizy finansowe. SkyLogic to jeden z produktów firmy Benson Consulting, specjalizującej się w tworzeniu systemów wspierających działalność przedsiębiorstw.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz