Sposób na komary, czyli jaka lampa owadobójcza jest skuteczna?

Sposób na komary, czyli jaka lampa owadobójcza jest skuteczna?

Komary potrafią dokuczyć letnią porą. Bolesne ugryzienia i głośne brzęczenie zdecydowanie nie są czymś przyjemnym. Rozwiązaniem na nieproszonych gości może być zakup lampy owadobójczej. Tego typu urządzenie to jednak sposób nie tylko na komary, ale także muchy, muszki, ćmy czy inne owady latające. Dowiedz się, jakie są rodzaje lamp na owady i jaki model wybrać, by cieszyć się latem bez insektów.

Jak działa lampa owadobójcza?

Działanie takiej lampy jest stosunkowo proste. Jest to urządzenie, które przyciąga, a następnie neutralizuje różnego rodzaju owady latające. Świetlówka do lampy owadobójczej to świetlówka UV-A. To właśnie ona pełni rolę wabika – owady przyciągane są światłem i kierują się w stronę urządzenia. Zanim jednak dostaną się do światła, napotykają barierę i zostają uwięzione w pułapce.

Lampy owadobójcze umieszcza się najczęściej w miejscach, w których znajduje się żywność, np. halach magazynowych czy sklepach wielkopowierzchniowych, ale także wykorzystuje się je w rolnictwie czy do użytku domowego. Sprawdzą się zarówno wewnątrz mieszkania, jak i w ogrodzie czy na tarasie jako lampy na komary.

Czy lampa owadobójcza jest szkodliwa dla człowieka?

Nie, urządzenie to jest zupełnie bezpieczne dla człowieka, ponieważ emituje światło UV-A o dopuszczalnej dawce. Dodatkowo wiele lamp dostępnych na rynku wyposażonych jest w obudowę ograniczającą promieniowanie. Co więcej, dzięki zastosowaniu światła taki sprzęt nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, które mogą być przyczyną uczulenia i są groźne dla kobiet w ciąży i dzieci.

Jaką lampę wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lamp na owady, z których najpopularniejsze są:

Lampy rażące

W tego typu urządzaniach montowane są kratki elektryczne pod napięciem. Im wyższe napięcie tak zwanego rusztu, tym działanie jest bardziej efektywne. Owady wabione są światłem, a następnie rażone, po czym spadają do pojemnika (tacę trzeba opróżniać co jakiś czas). Lampy rażące wykorzystywane są w przemyśle, rolnictwie, ale także na użytek prywatny.

Lampy lepowe

Alternatywą dla lamp rażących są lampy lepowe. W tym przypadku mechanizm wabienia jest identyczny, inaczej wygląda jednak proces unieszkodliwiania. Stosuje się tu wkłady lepowe, do których owady przyklejają się, gdy kierują się w stronę światła. Warto dodać, że takie lampy owadobójcze zapewniają eliminację owadów w sposób bezszelestny, dlatego stosowane są często w kawiarniach, cukierniach czy sklepach.

Lampy wiatrakowe

Nowością na rynku są lampy wiatrakowe. Są równie skuteczne, dlatego z biegiem czasu zyskują na popularności, a dodatkowo są wyjątkowo higieniczne. Owady przyciągane są światłem lampy, a następnie wciągane do wnętrza urządzenia za pomocą wiatraka. Dzięki temu owad trafia do zamkniętego pojemnika i nie ma możliwości, by np. wypadł lub się odkleił, jak w przypadku lepu. Działanie wiatraka jest bezpieczne. Gdyby przez przypadek dziecko włożyło rękę do urządzenia, mechanizm natychmiast się zatrzyma. W niektórych modelach stosowane są dodatkowo bakteriobójcze świetlówki UV-C. Takie lampy sprawdzą się w placówkach medycznych.

Czy warto zdecydować się na lampę na owady?

Tak, zdecydowanie warto. Wysoka skuteczność idzie w parze z niskim kosztem eksploatacji, a także bezpieczeństwem. Nie trzeba stosować tu żadnej chemii, która niszczy środowisko czy wpływa negatywnie na zdrowie. Na rynku znajdziesz kompaktowe modele, które zajmują niewiele miejsca. Ceny zaczynają się od kilku złotych, ale profesjonalne modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy. 

Dowiedz się więcej o odstraszaniu komarów

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży