Artykuł sponsorowany

Sporządzenie aktów notarialnych w Kancelarii Sylwii Gryżewskiej

Sporządzenie aktów notarialnych w Kancelarii Sylwii Gryżewskiej

Akt notarialny jest szczególnym dokumentem, bez którego niemożliwym jest np. przeniesienie własności lokalu. Jak zatem wygląda sporządzenie takiego aktu?  Od czego rozpoczyna się ten proces oraz co zawiera taki dokument? Jaką rolę pełni notariusz? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest akt notarialny?

Tak jak już wspomnieliśmy na początku, akt notarialny jest szczególnym rodzajem dokumentu urzędowego. Jego specyfika polega na tym, że może być sporządzony wyłącznie przez notariusza (w szczególnych sytuacjach za pisemną zgodą uzyskaną od ministra sprawiedliwości, może sporządzić go również polski konsul). Taka osoba współuczestniczy w redagowaniu treści oświadczeń woli, spisuje ich treść, odczytuje je stronom, a na końcu podpisuje. Akt notarialny jest zatem dokumentem potwierdzającym wyrażenie woli. Jest on wymagany w celu zachowania niektórych czynności prawnych - gwarantuje pewność oraz bezpieczeństwo obrotu prawnego.

Kiedy potrzebne jest spisanie aktu notarialnego?

Przepisy opisują wiele sytuacji, które wymagają spisania aktu notarialnego. A jedną z nich jest np. przypadek, kiedy właściciel nieruchomości chce dysponować swoim prawem do niej - dokonać darowizny, sprzedaży, zamiany bądź ustanowić hipotekę lub służebność. Aby czynność prawna mogła być uważana za skuteczną, niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Sporządzenie tego szczególnego dokumentu jest wymagane także przy zawieraniu intercyzy. Małżeńska umowa majątkowa prowadzi do zmiany ustawowego porządku majątkowego, usuwając w ten sposób wspólność majątkową małżonków i wprowadzając odmienne stosunki majątkowe.

Forma aktu notarialnego będzie także niezbędna podczas dokonywania darowizny, sporządzania testamentu, podziale spadku czy przy udzielaniu pełnomocnictwa. Nie może jej również zabraknąć podczas zakładania spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółek akcyjnych.

Gdzie zatem możemy sporządzić taki akt? Na przykład w Kancelarii Notarialnej Notariusz Sylwii Gryżewskiej w Brwinowie. Firma kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

Jak wygląda spisywanie aktu?

Przygotowanie tego dokumentu wygląda zawsze dość podobnie. Na początku notariusz musi sporządzić komparycję, która zawiera informacje na temat daty oraz miejsca przeprowadzania czynności. Specjalista ustala także tożsamość osób, które się przed nim stawiły oraz ich zdolność do czynności prawnych, a kolejno przygotowuje dalszą część dokumentu. W treści aktu znajduje się oświadczenie o jego odczytaniu oraz przyjęciu, a także podpisy stron. Na samym końcu dokumentu znajdują się informacje o kosztach notarialnych.

Opracowanie:
Brwinów, Rynek 27
tel. 22 755 55 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz