Artykuł sponsorowany

Spory spadkowe i sposoby ich rozwiązywania

Spory spadkowe i sposoby ich rozwiązywania

Każdy kiedyś stanie się uczestnikiem postępowania spadkowego. W momencie otwarcia spadku dość często dochodzi do konfliktów pomiędzy uczestnikami postępowania, które dotyczą zarówno majątku zapisanego w testamencie, jak i zachowków, wydziedziczenia, a także zdarzających się wykroczeń oraz przestępstw, związanych są np. ze sfałszowaniem testamentu lub jego zniszczeniem.

 

Podstawowe informacje na temat dziedziczenia

Dziedziczenie może następować zarówno na podstawie pozostawionego przez osobę zmarłą testamentu, jak i na zasadach ustawowych, gdy osoba zmarła nie wyraziła swojej woli odnośnie do rozdysponowania posiadanego majątku oraz nie spisała testamentu. Wówczas działem spadku zajmuje się sąd i to on na podstawie obowiązujących przepisów wskazuje spadkobierców oraz zajmuje się podziałem pozostałego po osobie zmarłej majątku.

 

- Sprawy spadkowe nie muszą przebiegać polubownie. Spory spadkowe są dość częste i mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Jedną z nich jest pominięcie członka najbliższej rodziny w testamencie oraz dochodzenie zachowku, który należy się określonym w ustawie Prawo spadkowe spadkobiercom – wyjaśnia ekspert z firmy DSK Kancelaria – Partnerzy Depa Szmit Kuźmiak Jackowski z Poznania.

 

W jaki sposób rozwiązuje się spory spadowe?

Każda sprawa spadkowa jest inna i inne są powody zaistniałych sporów, jednak w każdej z problematycznych spraw spadkowych niezbędna jest wnikliwa analiza prawna problemów osób uczestniczących w sporze.

 

Spory spadkowe nie muszą ciągnąć się latami i powodować wielu, często bardzo poważnych, problemów. W sytuacji ich zaistnienia najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej, która pozwoli uniknąć konieczności samodzielnego dochodzenia sprawiedliwości i obrony swoich racji. Trzeba pamiętać, że pozostawienie testamentu nie jest jednoznaczne z całkowitą utratą prawa do dziedziczenia. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których osoby pominięte w testamencie z powodu niewiedzy tracą prawo do zachowku; brak wiedzy, która umożliwiałaby uzyskanie prawa do spadku, skutkuje też wieloletnimi, często wyjątkowo burzliwymi, a nawet opłakanymi w skutkach konfliktami, w których ofiarami są osoby zarówno pominięte w testamencie, jak i bezprawnie wydziedziczone.

 

W przypadku zaistnienia sporu spadkowego oraz rażącej niesprawiedliwości ze strony spadkodawcy zawsze warto skontaktować się z kancelarią adwokacką, która przeanalizuje sytuację i postara się znaleźć rozwiązanie problemu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz