Artykuł sponsorowany

Spory cywilne, a mediacja

Spory cywilne, a mediacja

Umowa sprzedaży, najmu, ale także umowa o dzieło. Te wszystkie mogą wchodzić w zakres prawa cywilnego. Oczywiście to tylko przykłady. Czym dokładnie jest prawo cywilne, jakie spory rozwiązywane są podczas spraw cywilnych i kto może Ci pomóc, jeśli potrzebujesz pomocy w tych sytuacjach? Jeśli chcesz się tego wszystkiego dowiedzieć, po prostu czytaj dalej.

Prawo cywilne – o czym mówi?

Na wstępie chcemy przedstawić nieco informacji na temat tej gałęzi prawa. Prawo cywilne, jak możesz się domyślać, określa wszelkie normy prawne, które mają za zadanie regulować stosunki między podmiotami prywatnymi. Co ważne, wymienione podmioty same kształtują relacje między sobą. Prawo, o którym piszemy, wyznacza jedynie ogólne granice autonomii tych podmiotów. Jak to wygląda w praktyce? Weźmy za przykład umowę o dzieło. Prawo cywilne określa normy, których ma przestrzegać zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Kiedy dojdzie do naruszenia tych norm, sprawa może trafić do sądu. Mówimy wtedy o sprawach cywilnych, które są w tytule naszego artykułu.

Chcemy jednak podkreślić, że w przypadku sporów cywilnych nie zawsze konieczna jest interwencja sądu. Sprawy sądowe to spory wydatek, długa droga do przebycia i znalezienia winnych, czy poszkodowanych. To także spory stres, na który wiele osób nie jest przygotowanych. Tutaj pojawia się mediacja w sporach cywilnych. Daje ona stronom sporu możliwość samodzielnego, szybkiego, a przy tym naprawdę niedrogiego wyjaśnienia sobie wszystkich spraw. Mediacja cywilna dąży do tego, aby strony zakończyły spór w formie polubownego porozumienia. Daje możliwość dojścia do sytuacji win-win, gdzie nie ma przegranych, tak jak to bywa w sądzie. Mniejszy stres, mniejsze wydatki, wysokie prawdopodobieństwo dojścia do porozumienia, co za tym idzie szybkiego rozwiązania danej sprawy i przejścia do problemów życia codziennego.

Kiedy sprawa może trafić do mediatora?

Jak dowiedzieliśmy się w Kancelarii Mediacji Anny Jędrzejczak, mediacja może rozpocząć się jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Jest to bez dwóch zdań najlepsze rozwiązanie, bo oszczędza czas, pieniądze i stres, o czym już wspominaliśmy. To jednak nie koniec, bo usługi mediatora są także często potrzebne, gdy sprawa już jest w toku. Wiele osób dopiero po czasie zdaje sobie sprawę, jak trudnym i żmudnym procesem są sprawy cywilne, często trwają miesiącami, a nawet latami. Kiedy więc obydwie strony zdecydują się nie brnąć dalej w ciągnące się w nieskończoność postępowanie sądowe, wybierają mediację. Co ciekawe, mediacja nie powinna trwać dłużej, niż 3 miesiące. Masz więc szansę szybkiego rozwikłania sporu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz