Artykuł sponsorowany

Spółdzielnie handlowe – czym są i co oferują?

Spółdzielnie handlowe – czym są i co oferują?

Z terminem spółdzielni handlowych można było spotkać się głównie po upadku komunizmu, kiedy w Polsce rozkwitał kapitalizm. Pomimo tego, iż wiele tego typu przedsiębiorstw upadło, można znaleźć w naszym kraju takie, które nie tylko utrzymały się na rynku, ale uzyskały wysoki status konkurencyjności. Najwięcej z nich można zaś znaleźć na Śląsku, a także w Małopolsce.

Spółdzielnie handlowe – pierwszy krok wolnego rynku

Spółdzielnie handlowe w Polsce były swoistym pierwszym krokiem wolnego rynku, po upadku komunizmu. Wiele z nich powstało w pierwszych latach kapitalizmu w naszym kraju, a ich prężna działalność sprzyjała rozwojowi gospodarczemu oraz gwarantowała zatrudnienie i stabilność finansową lokalnych społeczności.

Obecnie spółdzielnie handlowe prowadzone są w nielicznych regionach, a te, które utrzymały się na rynku, wyróżniają się tym, czego oczekuje dzisiejszy klient: tradycją w połączeniu z innowacyjnością. Mowa między innymi o wysokim poziomie obsługi klientów i traktowaniu każdego z nich indywidualnie, jak i o wykorzystywaniu nowoczesnych procesów logistycznych, usprawniających obrót nowymi/świeżymi towarami. Obecnie działające spółdzielnie handlowe stawiają na ekologię oraz wysoką jakość oferowanych produktów, czego potwierdzeniem jest m. in. współpraca z lokalnymi, sprawdzonymi producentami i dystrybutorami, którzy ceniąc tradycję nie zapominają o zmieniających się oczekiwaniach klientów /wyroby bezglutenowe, ekologiczne, dietetyczne/.

Przykład prężenie działającej Spółdzielni Handlowej

Pomimo, iż spółdzielnie handlowe, zostały w znacznej większości wyparte przez duże hipermarkety, w wielu miastach, wciąż można znaleźć tego typu podmioty. Przykładem jest Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy Samopomoc Chłopska, która prowadząc działalność w kilku własnych sklepach z różnych branż na terenie miasta i gminy Nowy Targ skutecznie walczy z silną konkurencją dużych sieci handlowych obecnych na rynku lokalnym. Przystąpienie przez Spółdzielnię do sieci handlowej POKUSA pozwoliło z kolei na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Zakres działalności Spółdzielni Handlowych

Spółdzielnie handlowe, które wciąż działają, swoją wysoką pozycję rynkową, zawdzięczają, nie tylko wysokiej jakości i niskim cenom, ale także szerokiej ofercie sprzedażowej. Składają się na nią nie tylko wyroby mięsne i wędliniarskie, artykuły spożywcze i przemysłowe, ale również poszukiwane przez klientów artykuły sezonowe – ogrodnicze, dekoracyjne, sztuczne kwiaty, znicze, wyroby porcelanowe, szklane itp.  Spółdzielnie dokładają wielu starań, aby przygotowana oferta była wystarczająco atrakcyjna, by wybić się na tle ofert konkurencyjnych. Rosnące przychody ze sprzedaży i liczba klientów wskazują, że skutecznie realizują swoje cele.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać