Artykuł sponsorowany

Spółdzielnia mieszkaniowa Dąb: Jakie są różnice pomiędzy spółdzielnią i wspólnotą mieszkaniową?

Spółdzielnia mieszkaniowa Dąb: Jakie są różnice pomiędzy spółdzielnią i wspólnotą mieszkaniową?

Kupując mieszkanie głównym kryterium, jakie bierzemy zazwyczaj pod uwagę, jest jego rozmiar oraz oczywiście cena. Równie ważnym czynnikiem dla osób inwestujących w tego typu lokal jest także przynależność. Możemy bowiem trafić na mieszkanie, którym zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, taka jak Spółdzielnia mieszkaniowa Dąb, lub też wspólnota. Ze względu na istotę sprawy poznajmy najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma podmiotami.

Przede wszystkim różnorodne przepisy

Jedną z najważniejszych różnic, o jakich możemy mówić w kontekście spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych są przepisy, regulaminy, a także status prawny obu tych podmiotów. Otóż w kontekście statusu prawnego warto wspomnieć, iż spółdzielnia posiada osobowość prawną, a wspólnota nie. Wszelkie czynności związane z działalnością spółdzielni są regulowane przez ustawę z dnia 16 września 1982 r. o Prawie spółdzielczym oraz ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. W przypadku działalności wspólnoty jest to z kolei ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Oczywiście każdy z tych podmiotów posiada również swoje wewnętrzne, nieco różniące się od siebie regulaminy, w których możemy znaleźć na przykład zagadnienia dotyczące wyboru członków.

Odmienne prawa do mieszkania oraz inne różnice

Kolejna z różnic, o jakich możemy mówić w kontekście spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jest prawo do mieszkania. W przypadku spółdzielni, takich jak Spółdzielnia mieszkaniowa Dąb ze Szczecina, możemy trafić na spółdzielcze prawo własnościowe lub spółdzielcze prawo lokatorskie, natomiast jeżeli chodzi o wspólnoty, to tam wyróżnia się pełne prawa własnościowe. Spółdzielcze prawo własnościowe polega na tym, że prawnie stajemy się właścicielem lokalu, jednak grunty oraz budynek są cały czas w posiadaniu spółdzielni. Mieszkanie tego typu podlega oczywiście prawu dziedziczenia. Mamy także możliwość jego sprzedaży.

W przypadku spółdzielczego prawa lokatorskiego mówimy tutaj o rozwiązaniu, w którym tak naprawdę wynajmujemy lokal mieszkalny (bez możliwości sprzedaży lub pozostawienia mieszkania w spadku) od spółdzielni do czasu wygaśnięcia naszego członkostwa. Istnieje również w tym przypadku możliwość wcześniejszego zdania lokalu bądź tego jego wykupienia na własność. W kontekście obowiązującego we wspólnocie pełnego prawa własnościowego w momencie zakupu mieszkania lub też innego lokalu należącego do tego podmiotu automatycznie stajemy się również współtwórcą wspólnoty mieszkaniowej. Dzięki temu mamy realny wpływ na przykład na wybór zarządcy. Jedną z różnic dotyczących wspólnot oraz spółdzielni są również kwestie wykonywania i ponoszenia kosztów remontu.

Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami

Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb ma na celu zapewnienie komfortowego i bezpiecznego mieszkania w Szczecinie. Działając na zasadach spółdzielczych, firma zarządza nieruchomościami, takimi jak bloki mieszkalne czy osiedla. Członkowie Spółdzielni mają możliwość korzystania z różnych usług, takich jak konserwacja, remonty czy zarządzanie wspólnymi przestrzeniami. Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb dba o rozwój lokalnej społeczności, angażując się w sport i kulturę. Firma cieszy się zaufaniem i zadowoleniem.

Opracowanie:
Szczecin, Rydla 71a
tel. 91 460 53 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz