Materiał Partnera

Spławiki – co każdy wędkarz wiedzieć powinien?

Spławiki – co każdy wędkarz wiedzieć powinien?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza jest spławik, dzięki któremu można rozpoznać moment zahaczenia ryby o zastawioną na nią przynętę. Wybór spławików jest jednak bardzo duży i początkujący amator łowienia ryb może mieć problemy ze znalezieniem spławika dostosowanego do własnych potrzeb. Poniżej garść porad na temat spławików wraz z ich podziałem.

Dobierz spławik do własnych potrzeb

Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem jest zaopatrzenie się w spławik montowany bezpośrednio na żyłce, bądź tzw. spławik przelotowy. Jeden i drugi posiadają swoje zalety i np. jeśli łowimy na wędkę bez kołowrotka, w dość bliskiej odległości od brzegu, tutaj znakomicie sprawdzi się spławik montowany na stałe (seria 201). Jeśli natomiast szukamy ryby dalej od brzegu i musimy zarzucić nasz zestaw na odległość kilkunastu/kilkudziesięciu metrów, tutaj zdecydowanie sprawdzą się spławiki przelotowe z serii 201 i 203.

Dla łatwiejszego poruszania się po świecie spławików EXPERT zastosowano specjalnie oznakowane grupy, które różnią się od siebie właściwościami – wyjaśnia specjalista z firmy Expert, która jest największym producentem spławików w Polsce.

Poniżej przedstawiamy poszczególne kategorie spławików Expert z opisem, do jakich zadań można je wykorzystać:

Spławiki 201 – największa grupa, obejmująca przelotowo mocowane spławiki (zarówno jedno- jak i dwupunktowo) do metody klasycznej z użyciem kołowrotka. Spławik można dobrać do prawie każdej metody i na każdy akwen, dlatego produkty z tej grupy są idealnym wyborem dla początkujących miłośników wędkarstwa. Co ważne, można je podzielić również ze względu na gatunek poławianych ryb i po odpowiednich numerach dobrać spławik np. do połowu leszczy, płoci lub karasi.

Spławiki 202 – grupa spławików montowanych „na stałe”. Każdy z nich jest zaopatrzony w kauczukowy zacisk służący do ustalenia głębokości zestawu. Spławiki 202 dzielą się m.in. na: jeziorowe, kanałowe, rzeczne, rzeczne bolonkowe, do połowu w wodach płynących, wodach bieżących oraz rzekach o dużym uciągu i są adresowane do bardziej wymagających wędkarzy.

Spławiki 203 – grupa spławików zwanych również wagglerami. Charakteryzują się one przeniesieniem środka ciężkości jak najbliżej dolnego jednopunktowego przelotowego mocowania. Można je podzielić na dociążone i niedociążone. Pierwsze z nich mają dociążenie stałe lub regulowane wałeczkowym, talerzykowym, natomiast spławiki niedociążone nadają się do połowów w miejscach, w których nie są wymagane dalekie rzuty oraz w przypadku nieskupiania całej masy obciążenia przy przyponie.

Spławiki 204 – grupa skupiająca spławiki przeznaczone do połowów ryb drapieżnych na żywe przynęty zwierzęce. Część z nich jest przystosowana do końcówki świecącej, dzięki czemu nadają się do połowu nocnych drapieżników, takich jak sandacz czy węgorz. Spławiki przelotowe są dostosowane do łowienia ryb na większych odległościach.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz